Celaleddin Harzemşah Tiyatro Özeti | Namık Kemal

  • 13 Haziran 2019
  • 2.626 kez görüntülendi.
Celaleddin Harzemşah Tiyatro Özeti | Namık Kemal

Celaleddin Harzemşah Tiyatro Özeti | Namık Kemal

Celaleddin Harzemşah , Namık Kemal’in 15 perdelik dram oyunudur. Yazar Namık Kemal’in en çok emek verdiği , severek yazdığı ve uğraştığı nadide eserlerden biridir. Eser 15 perdeden oluşmaktadır fakat okunmak için yazılmıştır.

TÜRÜ :  Tiyatro

YAZAR : Namık Kemal

Namık Kemal’in diğer eser özetleri için lütfen tıklayınız.

KONUSU: Harzemşah Devleti’nin son hükümdarı olan Celalettin Harzemşah’ın kahramanlıkları, hayatı ve Moğollara karşı Türk-İslam dünyasını korumak için giriştiği mücadeleler eserde anlatılmaktadır. Eserde İslam düşüncesi savunulur.

ÖNEMİ:  Eser romantik türk tiyatrosunun ilk zirvesidir denir. Bu sebeple Namık Kemal içinde  ilk milli romantiğimiz denilmektedir. İslam düşüncesi için Moğollara karşı verilen mücadelenin bir örneğidir eser.

Celaleddin Harzemşah Tiyatro Özeti

Harzemşahlardan Mehmet , Moğollara ait bir ticaret kervanını yağma ettirir ve bunun sonucunda Cengiz ordusunun saldırısına uğrayarak yenilip , ölür. Mehmet ölünce yerine Celaleddin Harzemşah yani büyük oğlu geçer. Celaleddin’de babası gibi Moğollara savaş açar ve yenilir. Savaşta yenilince Hindistan’a kaçmak zorunda kalır ve Sind Nehri’ni geçerken esir düşmemek adına karısını ve çocuklarını nehre atar fakat sadece on beş kişi ve kendisi kurtulabilir sadece. Celaleddin Harzemşah Hindistan’da bir ordu toplar ve Tebriz’e kadar gider. Kalenin hükümdarı ve koruyan kişisi Mihricihan adındaki kadın Celaleddin’e aşık olur ve eblenir , kaleyide teslim eder. Fakat Moğollarla olan savaş devam etmektedir. Moğollardan kaçan Celaleddin dağa kaçar ve orada Moğollar tarafından öldürülür. Kocasının öldüğünü duyan Mihricihan bu acıya dayanamaz ve kalbine bir hançer saplayarak o da ölür.

Bu eserin başında ”Celal Mukaddimesi” diye bir yazı yer almaktadır. Bu mukaddime de yazarımız Namık Kemal ; tiyatro, edebiyat ve roman gibi konular üzerinde ki fikirlerini açıklama yapmaktadır. Bu mukadiime bu sebeple eserin kendisinden daha değerli , daha kıymetli sayılmaktadır.

 

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.