Canavar Tiyatro Özeti | Faruk Nafiz Çamlıbel

  • 16 Mart 2019
  • 1.711 kez görüntülendi.

Canavar Tiyatro Özeti | Faruk Nafiz Çamlıbel

Faruk Nafiz Çamlıbel şiir eserlerinin yanı sıra tiyatro alanında da önemli eserler vermiştir. Dönemin sosyal , kültürel dokusunu da eserlerinde yer vermektedir.

 TÜRÜ : Tiyatro

YAZAR: Faruk Nafiz Çamlıbel

ÖNEMİ: Hece ölçüsü ile yazılmış manzum tiyatro eseridir. Faruk Nafiz Çamlıbel şiir eserlerinin yanı sıra manzum tiyatro eserleri ile de bilinmektedir.

KONUSU: Birbirine aşık iki genç ; Ahmet ve Zeynep’in kavuşma hikayesine giden yoldaki engebeleri göz önüne serilmektedir. Aşklarına uğruna kavuşmak için yaşananlar , tiyatronun ana konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Ahmet: Zeynep’e aşık gençtir. Zeynep’ine kavuşmak için çok macera yaşamış , çok badire atlatmıştır. Bunca mücadeleden sonra Zeynep’ine kavuşur ama yine elinden alırlar diye onu vurup dağlara çıkar.

Zeynep :Ahmet’e aşıktır. Ömer ona talip olmasına rağmen , başka şartlar ve babasına rağmen Ahmet’den vazgeçmez.

Ali Baba :Zeynep’in babasıdır.

Ömer : Yörenin zengin oğludur. Zeynep’e aşık olur ve onu kaçırır. Zeynep için tüm şartları zorlar fakat Zeynep Ömer’i istemez.

Canavar Tiyatro Özeti

Ahmet , Zeynep’e aşıktır. Aşkı karşılıklıdır. Zeynep’de Ahmet’i sever fakat sevdalarının üzerinde kara bulutlar dolaşır. Ömer Zeynep’e aşık olur ve onu elde edebilmek için elinden geleni yapar , tüm şartları zorlar. Zeynep’ten yüz bulamayınca Zeynep’i kaçırır. Ahmet , Zeynep’in kaçırıldığını duyduğu gibi sevdiği kızı kurtarmanın bir yolunu arar ve peşlerine düşer. Uzun badirelerden sonra Zeynep’e ulaşır ve onu kurtarır. Ahmet ve Zeynep iki aşık kaçarlar çünkü Ömer ve adamları onların peşine düşmüştür. Ömer ; Zeynep’i alma konusunda kararlıdır. Zeynep ve Ahmet kaçarken Ömer’in onları tekrar ayıracağı ve kavuşamayacaklarını düşünüp umutsuzluğa kapılırlar. Ümitlerini yitirirler. Bunun üzerine Ahmet , Zeynep’i öldürür. Sevdiğinin öcünü almak için de dağlara çıkar.

 

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?