Can Şenliği Roman Özeti – Abbas Sayar

  • 27 Mart 2018
  • 1.644 kez görüntülendi.

ROMAN: CAN ŞENLİĞİ

YAZAR: ABBAS SAYAR

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: 1975 yılında Madaralı Roman Ödülü’nü alan eser, yalnızlığı anlatması ve bir eşeğin şahıs kadrosunda yer alması ile önem arz eder.

KONUSU: Eşinin ölümünden sonra oğulları tarafından terk edilen Hüseyin Ağa’nın, yalnızlığı, bir eşeği can yoldaşı olarak görmesi ve yalnız başına ölmesi romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Hüseyin Ağa: Romanın başkahramanıdır. 80 yaşında, ak saçlı bir ihtiyardır. Yıllarını yalnızlık içinde geçirmiş bir kişidir. Çocukları olmasına rağmen tek başına yaşamaktadır. Acı bir şekilde yalnızlıkla ölür.

Fadik Hatun: Yıllardır dul yaşayan bir kadındır. Hüseyin Ağa ile evlenir. Onun gibi fakirdir.

Nail Bey: Bağı olan iyi kalpli bir adamdır.

Salim: Hüseyin Ağa’nın semercilikle uğraşan oğludur. Yıllardır babasının evinde oturur ve bir kere bile onu aramaz.

ÖZET:

Hüseyin Ağa dul bir adamdır ve oğulları tarafından kendisine ilgi gösterilmemektedir. Hüseyin Ağa Nail Bey’in bağında bekçilik yapmaya başlar. Bağ bekçiliği sırasında yalnızlıktan şikâyet eden Hüseyin Ağa yanına bir eşek alır. Bu eşeğin kendisine “can şenliği” olacağını düşünür. Eşek hayatına renk katar. Hüseyin Ağa bekçilik yaptığı yere yakın bir evde oturan Fadik Hatun’la evlenir. Onun köyüne iç güveysi olarak yerleşir. Hüseyin Ağa’nın evliliği birkaç ay sonra sorunlarla çatırdamaya başlar. Fadik Hatun kocasının parasız olduğunu anlar. Hüseyin Ağa ise paralarının bankada olduğunu söyleyerek şehre gider. Şehirde kendisinin bir evi vardır. Evde ise kendisine bakmayan büyük oğlu oturmaktadır. Ona olan sinirinden dolayı evi ateşe verir. Yangın sırasında yıkılan evin duvarının altında kalarak ölür. Bahar ayına kadar ev o şekilde kalır. Salim ise babasını yine merak etmez ve bahara ayında yangının çıkış nedenini öğrenmek için evi araştırır. Babasının toprak altındaki cesediyle karşılaşır. Pişman olur ama iş işten geçmiştir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?