Çamlıca’daki Eniştemiz Roman Özeti – Abdülhak Şinasi Hisar

  • 09 Mayıs 2018
  • 2.673 kez görüntülendi.
Çamlıca’daki Eniştemiz Roman Özeti – Abdülhak Şinasi Hisar

ROMAN: ÇAMLICA’DAKİ ENİŞTEMİZ

YAZAR: ABDÜLHAK ŞİNASİ HİSAR

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Konusu İstanbul’da bir köşkte geçen roman, Ab- dülhak Şinasi Hisar’ın en hacimli romanıdır ve çizdiği Deli Enişte tipi ile önemlidir.

KONUSU: Deli Enişte lakaplı köşk sahibi zengin bir adamın kişilik bozukluğu, zevke ve kadınlara düşkünlüğü ve felakete sürüklenen yaşamı romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Deli Enişte: Romanın başkahramanıdır. Muhafazakâr görünmesine rağmen, dengesiz, zevkine düşkün, kendini düşünen, kadın düşkünü bir tiptir. Babasının nüfuzu sayesinde çok çeşitli yerlerde valilik, defterdarlık yapar. Eşinden de ayrılan Deli Enişte köşkünde arzularına yenik düşmüş bir kişi olarak ölür.

Hala: Eniştenin eşidir. Dengeli, samimi bir kadındır. Eşine çokça tahammül eder. Ancak romanın sonunda onu terk eder ve o da taşındığı evde ölür.

Hacı Vamık Bey: Deli Enişte’nin babasıdır. Dalkavuk bir tiptir. Tatlı dili ile işlerini yürütür. Oğlunun vali olmasını sağlayan da kendisidir.

ÖZET:

Hareketlerinde ölçüyü kaçırdığı için herkes tarafından deli olarak nitelenen Hacı Va- mık Bey dindar görünüşlü, sürekli öksüren, abartı giyimli biridir. Deli Enişte olarak romanda konusu edilen Hacı Vamık Bey, Çamlıca’da bir köşkte yaşamaktadır. Köşkünde bir mescit de vardır. Deli Enişte muhafazakâr kimliği dışında her hurafeye, büyüye, fala inanan da bir kişidir. Deli Enişte köşkünü satılığa çıkarır ama satmaz. İnsanların köşküne ne kadar para vereceklerini görmek ister. Deli Enişte’nin zevkleri arasında sirke gitmek de vardır. Çocukları götürür. Ancak etrafındakiler onun kızlara bakmak amacıyla köşke gittiğini söyler. Poker oynayan bir tiptir, namaz vakti gelince pokeri bırakır, rekât aralarında da oyunun nasıl gittiğini sorar. Kızların okumasını istemez, yoldan çıkacaklarını düşünür. Ancak kendi kızının okumasını çok ister. Deli Enişte devlet tarafından birçok göreve dalkavuk tipli, ağzı laf yapan babası Hacı Rakım Efendi vasıtasıyla gönderilir. Büyük görevlerde de bulunur. Arabistan aklında çok fazla kalır. Ancak çoğu zaman rüşvet yemek nedeniyle görevlerinden azledilir. Eşi ise son derece dengeli be mantıklı bir kadındır. Samimi bir dindar, iyi bir kadındır. Enişte eşini aldattığı için eşi onu boşar. Deli Enişte romanın sonuna doğru köşkünde kadın eğlenceleri düzenler. Kadın düşkünlüğü komşuları da rahatsız eder. Kan emici bir simsar olan Tellal Hüseyin Efendi, onun zaaflarından yararlanarak ömrünün son günlerinde de Deli Enişte’yi kandırır. Deli Enişte yaşadığı hayata pişman olur ve yatağa düşerek köşkünde bedbaht bir şekilde ölür.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up