Çalıkuşu Romanı Özeti – Reşat Nuri Güntekin

  • 03 Ocak 2018
  • 13.200 kez görüntülendi.
Çalıkuşu Romanı Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Çalıkuşu Romanı Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Çalıkuşu romanı Reşat Nuri Güntekin tarafından kaleme alınan ve kurtuluş savaşından sonra Anadolu’nun yeniden yapılanmasını da ele alan sosyal-aşk konusunu çok iyi bir şekilde işleyen bir eserdir. Yıllarca gerek televizyon ve sinema filmleriyle gerekse de okullarda en çok bahsedilen eserlerden biri olması sebebiyle çok iyi özümsedik Çalıkuşu romanını. Roman kahramanlarından tutun da yan karakterlere kadar pek çok yönden esere hakim olduk. Biz de sizler için kısa bir özet hazırladık bu eserle ilgili. Aşağıda Çalıkuşu romanı özetini okuyabilirsiniz. Dileriz faydalı olur.

Roman: Çalıkuşu

Yazar: Reşat Nuri Güntekin

Türü: Sosyal-Aşk

Önemi: Türk romanının Anadolu’ya açılmasını gösteren en önemli örnektir.

KONUSU: Öğretmen olan Feride’nin sevdiği Kâmran’la yaşadığı aşk ve öğretmenlik yaptığı Zeyniler köyündeki olaylar anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Feride: Annesini ve babasını küçük yaşta kaybetmiş, kültürlü bir genç kız.

Kâmran: Feride’nin teyzesinin oğludur. Genç ve yakışıklı biridir. Feride ile aşk yaşar ve onunla nişanlanır.

Çalıkuşu Romanı Özeti

Küçük yaşta annesini kaybeden Feride teyzesinin yardımlarıyla yatılı okullarda okumuş ve öğretmen olmuştur. Teyzesinin oğlu Kâmran’ı sevmektedir. Ancak Kâmran’ın başka bir kızla ilişkisini duyması üzerine her şeyi bırakıp Zeyniler köyüne giderek orada öğretmen olarak çalışmaya başlar. Kuşadası’nda daha önceden tanıştığı yaşlı bir doktor olan Hayrullah Bey’le aralarında sıkı bir dostluk başlar. Dostlukları ilerleyince etrafta dedikodular yayılır. Bunun üzerine Feride Hayrullah Bey’le formalite evlilik yapar. Hayrullah Bey Feride’nin günlüklerini okuyunca onun Kamran’a âşık olduğunu öğrenir, ölmeden önce bir mektup bırakır ve öldüğünde bu mektubun Feride tarafından Kâmran’a verilmesi istenir. Hayrullah Bey’in ölümünden sonra Feride mektubu Kâmran’a götürür. Mektubun içinden Feride’nin aşk itiraflarının olduğu günlükleri çıkar. Bunun üzerine Feride ve Kâmran evlenirler.


Siz de her gün en az bir eser özetini cep telefonunuza bildirim olarak almak ve tüm içeriğimize cep telefonunuzdan ulaşmak istiyorsanız lütfen Eser Özetleri Mobil Uygulamasını indirin.

Diğer Milli Edebiyat Dönemi eser özetlerini ilgili kategoriden okuyabilirsiniz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sinem" dedi ki:

    cok iyi

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up