Çakırcalı Efe Roman Özeti | Yaşar Kemal

  • 25 Mart 2019
  • 1.562 kez görüntülendi.

Çakırcalı Efe Roman Özeti | Yaşar Kemal

Yaşar Kemal’in aslında epik kültürü ile kaleme aldığı eseridir. Romanın akıcılığı ve anlatım dili sürükleyicidir. 1972 yılında ilk olarak kaleme almıştır. Aslında epik destanı tadında romandır. İnsanların , toplum içerisinde yönetim tarafından haksızlığa uğradığında , hırslandığında neler yapabileceğini anlatıyor.

TÜRÜ : Roman

YAZAR: Yaşar Kemal

ÖNEMİ: Yaşar Kemal’in destansı romanı Çakırcalı Efe konusu ve anlatışı açısından yine kalem farkını ortaya koymaktadır. İnsanların haksızlığa karşı çıkıp dağlara çıkması ve kendilerini savunma güdülerini epik kültürü ile kaleme almıştır.

KONUSU: Haksızlık karşında dağa çıkan Çakırcalı Mehmet Efe ve onu haklı bulan insanlar , dağda eşkıya olurlar. Çok insan öldürmelerine rağmen bir yandan da zengin insanlardan alıp fakir insanlara dağıtmaları ve fakir insanların koruyucusu olmaları ünlerinin , efsanelerinin yayılmasını hızlandırmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Çakırcalı Mehmet Efe : Annesi Hatice , babası Çakırcalı Ahmet Efe’dir. 1872 yılında Türkönü Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Osmanlı’ya karşı on beş yıldan fazla eşkıyalık yapmıştır. Ününü kısa sürede yaymıştır. Aslında çok insan öldürmüştür fakat zenginden alıp fakirlere dağıttığı için bir yandan da desteklenip sevilmektedir.  İzmir’in Ödemiş ilçesinin Türkönü köyünde ikamet eder. Eski eşkıyalardan olan babasının da intikamını almak ister.

Çakırcalı Ahmet Efe : Çakırcalı Mehmet Efe’nin babasıdır. Eskiden eşkıya olan , sonra eşkıyalığı bırakıp karısı ve oğluyla kendi halinde bir adamdır.Eski zeybeklerdendir. Sıradan basit bir köylü yaşamı sürmektedirler. Gelen bir haber üzerine zaptiye çavuşu  Boşnak Hasan tarafından öldürülür.

Boşnak Hasan : Devletin zaptiye çavuşudur. Çakırcalı Ahmet Efe’yi gelen ihbar üzerine önlem için öldürmüştür. Çakırcalı Mehmet Efe’nin de dağa çıkacağını anlayarak sıkı takip eder ona zaman zaman türlü suçlar atarak hapise attırmaya çalışır.

Çakırcalı Efe Roman Özeti

Yazarımız Yaşar Kemal ;  Çakırcalı’yı öldüren müfrezenin kumandanı Albay Rüştü Kobaş’ın verdiği bilgiler eşliğinde eşkıyanın hayat hikayesini, tanıklarının yorumlarına da yer vererek epik bir dil ile anlatmıştır. Çakırcalı Ahmet Efe eşkıyalığı bırakmış kendi halinde köylü hayatını yaşamaktadır fakat sonra gelen bir haber üzerine eşkıyaların tekrar dağa çıkmalarını önlemek için haklarında ölüm emri gelir. Zaptiye çavuşu Boşnak Hasan emri uygular ve Çakırcalı Ahmet Efe’yi öldürür. Çakırcalı Ahmet Efe öldüğünde oğlu Mehmet daha on bir yaşındadır. Mehmet bu sürede babasına da yardım etmiş olan Eşkıya Mustafa’nın desteği ile kaçak tütün satar. Bu arada bu işi yaparken çalıştığı eşkıyalardan birinin karısı onu terk eder ve başka bir genç ile kaçar. Mehmet onların peşine düşer ve öldürür. Boşnak Hasan olaylardan haberdardır ve Mehmet’i hapise atar fakat delil yetersizliği sonucu serbest kalır.

Boşnak Hasan özellikle bu badireden sonra da Çakırcalı Mehmet Efe’nin onun başına bela olacağının farkındadır. Zaman içerisinde onu hapise attırmak için türlü iftiralar , suçlamalar yapar . Mehmet ise bu suçlamalar karşısında iyice hırslanıp sinirlenir hem bunun için hem de babasının intikamı için genç yiğitlerle dağa çıkarlar. Osmanlı onları yakalasın diye de haber salarlar , zaten zenginden alıp fakire dağıtmaya başladıkları için de kısa sürede haber ulaşır. Mehmet peşine düşen Boşnak Hasan’ı sonunda öldürür. Osmanlı ise artık Çakırcalı Mehmet Efe ile başa çıkamaz dağdan insin diye defalarca hakkında af kararı çıkarırlar.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?