Buzul Çağının Virüsü Roman Özeti – Vüsat O. Bener

  • 25 Şubat 2018
  • 2.380 kez görüntülendi.
Buzul Çağının Virüsü Roman Özeti – Vüsat O. Bener

ROMAN: BUZUL ÇAĞININ VİRÜSÜ

YAZAR: VÜSAT O. BENER

ÖNEMİ: Bireyin çevresine yabancılaşması, yaşadığı korkuların bir aşk ve siyasi olaylar çerçevesinde anlatılması bakımından önemli bir romandır.

TÜRÜ: Aşk-siyaset

KONUSU: Osman ve Şukufe’nin yaşadıkları aşk, 1950’li yılların siyasi hayatı ve Osman’ın tutuklanmaya kadar uzanan yaşamı romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Osman Akçay: Mal müdürü olan şahıs romanın başkahramanıdır. Bir ayağı aksar. İçki içer ve edebiyatla ilgilenir. Evli bir kadına âşıktır. Yalnız ve umutsuz bir yapısı vardır. Sevdiği Viola’ya kavuşamaz. Siyasi olaylar nedeniyle hapse düşer.

Viola: Dame de Sion mezunu bir bayandır. Fransızca bilir. Son derece kültürlüdür. Doktor Doğan Alp ile evlidir. Ferda adında bir kızı vardır. Romanda Osman gibi 25 yaşlarındadır. Evli olmasına rağmen Osman ile aşk yaşar.

Savcı Kemal Yurdakul: Osman’ın arkadaşıdır. Siyaset ile ilgilenen bir savcıdır. Faik: Osman’ın arkadaşıdır. Viola’ya âşıktır. Bu aşk onu intihara kadar götürecektir.

ÖZET:

Osman Akçay mal müdürüdür, içki içmeyi seven bir edebiyat meraklısıdır. Ayağındaki kısalık nedeniyle Topal Osman olarak anılmıştır. Şüküfe Alp ise takma adıyla Viola, Fransızca bilen kültürlü bir bayandır ve Doktor Alp ile evlidir, üstelik bir de kızı vardır. Şükufe ile Osman aşk yaşamaktadır. Osman’ın samimi arkadaşları Faik Deniz ile Savcı Kemal Yurdakul’dur. Savcı siyasi olaylarla ilgilenen bir tiptir. Faik ise duygusaldır. Osman gibi Viola’ya âşık olmuş ve bu nedenle de intihar etmiştir. Osman da Viola’ya ve başkalarına tutunarak yaşamaktadır. Bir virüs gibi başka canlılar olmadan yaşayamayacağını düşünmektedir. Osman ile Viola ilişkilerinin açığa çıkmasından korktukları için ayrılırlar ve şehir değiştirirler. 1951 yılında siyasal nedenlerle tutuklanan Osman bir süre cezaevinde yatar. Daha sonra Hukuk tahsilini tamamlayarak avukat olur. Osman romanın sonuna doğru Viola ile İstanbul’da buluşur ama eski büyülü aşkın kalmadığı gözlenir. Viola ölür ve kızı Ferda ise yıllar sonra Osman ile dertleşir.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up