Buzlar Çözülmeden Tiyatro Özeti | Cevat Fehmi Başkut

  • 11 Mayıs 2019
  • 795 kez görüntülendi.

Buzlar Çözülmeden Tiyatro Özeti | Cevat Fehmi Başkut

Cevat Fehmi Başkut , Buzlar Çözülmeden eseri dönemi traji komik olarak kaleme almıştır. Ülke yapısı içerisinde ki yolsuz gidişata kalemi ile mesaj vermiştir. Oyun iki perdeden oluşmaktadır. Eser 1965 yılında kaleme alınmıştır. Klasik eserler arasında yer almaktadır.

 TÜRÜ :Tiyatro 

Diğer Tiyatro eserlerimizi görmek için lütfen tıklayınız.

YAZAR : Cevat Fehmi Başkut

ÖNEMİ: Günümüzde oyun hala sahnelenmektedir. Sinema filmini de iki kere uyarlanmıştır.  İhtilalden çıkan Anadolu’nun durumu anlatmaktadır.

KONUSU: Kışın kardan yolları kapanan bir kasabaya yeni atanana kaymakamın eski düzeni bozup adaleti sağlamaya çalışmasının traji komik halini eleştirerek ele almıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Kaymakam : Aslında akıl hastanesinden kaçmış bir delidir , bir ay boyunca kasabayı yönetir ve bir çok yanlışı düzeltir.

Deli Çavuş : Kaymakama yardım eder ve makamında bir gün otururken kaymakam sanıp öldürülür.

Yılanoğlu : Eşkıyadır. Kaymakamı öldürmek için kasabanın zenginlerinden emir alır.

Buzlar Çözülmeden Tiyatro Özeti

Zor kış koşullarından dolayı dışarı ile iletişimi kopan bir kasabaya yeni bir kaymakam gelir. Gelen kaymakam , diğerlerine göre biraz farklıdır. Var olan düzeni değiştirmeye çalışır. Haksız yere kazanç sağlayanları , kasabadakilerin haklarını yiyip adaletsiz davrananlara dur demeye başlar. Yani ağaların , karaborsacıların önüne geçip gidişata dur der. Kasabanın ileri gelenleri , kaymakam tarafından durdurulanlar rahatsız olmaya başlar. Hatta kaymakam bir gün kasabanın ileri gelenlerden Hacı Murat ‘ı yanına çağırır . Hacı Murat dükkanında çürük ,bozuk et , kurtlu pirinç satar. Kendi sattığı kötü ürünlerle ona yemek yaptırır ve Hacı Murat yiyemez kaymakamda onu kovar.

Buna benzer bir çok olaya müdahale eden kaymakam , var olan adaletsiz gidişatı değiştirmeye başlar. Kasabanın zenginleri bu durumdan iyice rahatsız olmuştur , kaymakama tuzak kurmak isterler. Kaymakam bu tuzaklardan Deli Çavuş ve Hatice sayesinde kurtulmayı hep başarır. Kaymakamla baş edemeyen kasabanın zenginlerinden Şeref , eşkıya Yılanoğlu ‘nu çağırır ve kaymakamı öldürmesini söyler, ondan yardım ister. Bir gün kaymakam yok iken makamında Deli Çavuş oturur ve dinlenirken, Yılanoğlu kaymakamın makamına gelir ve Deli Çavuş ‘u kaymakam sanıp öldürür. Bir ay sonra kardan yolları açılan köye kaymakam vekili ve jandarma gelir. Kasabadakiler tanımaz neden geldiklerini sorarlar ve onlarda durumu anlatır. Sonra durum anlaşır ki : bir aydır kasabayı yönetip adaleti sağlamaya çalışan ve bir çok yanlışı düzelten kişi aslında akıl hastanesinden kaçmış bir delidir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?