Buzdan Kılıçlar Roman Özeti – Latife Tekin

  • 26 Şubat 2018
  • 1.189 kez görüntülendi.

ROMAN: BUZDAN KILIÇLAR

YAZAR: LATİFE TEKİN

ÖNEMİ: Yazarın “Buzdan Kılıçlar’da mülkiyet duygusu olmayan yoksulların paraya nüfuz etmeye çalışırken ortaya çıkan vahşeti, şiddeti anlattım. Bunu, parayı arayış sürecinde kentte buldukları, zengin diye gördükleri insanlardan çalıp, anlamlarını kaydırarak kullanmaya başladıkları o dille anlattım.” dediği eseridir.

TÜRÜ: Sosyal roman

KONUSU: Halilhan Sunteriler, adlı bir adamın Volvo sevgisi, yaşadığı ilişkiler ve şirketini kurma çabası romanın ana konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Halilhan Sunteriler: Yoksul bir şahıstır. Volvo’su ve arkadaşı Gogi hayatının en önemli iki varlığıdır. Araştırmaya ve öğrenmeye meraklı, zeki bir adamdır. Kendi ailesinin ise ona güvensizliği vardır.

Gogi: Halilhan Sunteriler’in en yakın arkadaşıdır. Belli bir kültür birikimi ve siyasi kimliği vardır. Kötü bir çocukluk geçirmiştir.

ÖZET:

Halilhan Sunteriler, kaza yapmıştır. Arabasının markası ise Volvo’dur. Araba tamir edilirken bilgiler kazanmış olan Halilhan Sunteriler, arabalar hakkında kitap yazan Nakliyat ön Yzb. S. Gürışık’a tecrübelerini aktarır. Halilhan, Volvo sayesinde Jüli adında bir kızla tanışmıştır. Rübeysa ile evli olduğu halde bu kıza aşık olur. Gogi ise Jalilhan’ın yakın arkadaşıdır ve Teknojen adlı şirketin yeniden kurulabilmesi için sermaye ayarlamaya çalışır. Gogi Arabistan’dan bol parayla gelen bir adama ortaklık teklif ederek onun paralarını alıp Halilhan’a verir. Halilhan ise paraları harcamıştır ve adamın şikâyeti üzerine Gogi üç gün hapis yatar. Halilhan ise paraya kavuştuktan sonra Teknojen adlı şirketi kurar. Jüli’ye duyduğu aşk bitmiş, Keriman adlı bir kadınla görüşmeye başlamıştır. Halilhan ile Keriman aşırı alkollü oldukları bir zamanda kaza yaparlar. Volvo artık tamir edilmeyecek durumdadır. Halilhan hem Volvo’sunu hem de Gogi’yi kaybeder.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?