Bülbülü Öldürmek Özet

  • 05 Ekim 2021
  • 8 kez görüntülendi.

Bülbülü Öldürmek Özet

Bülbülü Öldürmek özet bakımından merak edilmektedir. 1960 yılında yayınlanan kitap; Harper Lee tarafından yazılmıştır. 355 sayfalık roman; dünya çapında pek çok dile çevrilmiştir. Bülbülü Öldürmek kitabı ön plana çıkmakta birlikte yazarın tek kitabı bu değildir. ‘Tespih Ağacının Gölgesinde’ eseri başta olmak üzere pek çok kitabı bulunmaktadır. Dünya çapında ünlü kitabın özeti ve karakterleri araştırılmaktadır.

Bülbülü Öldürmek Özeti

Bülbülü Öldürmek yazarı Harper Lee;  oldukça farklı ve orijinal bir içeriğe imza atmıştır. Eserde Scout’un abisi olan Jem, 13 yaşındayken kolunu kırmıştır. Jem’in kolunun kırılması ile ilgili farklı sebepler ileri sunarlar.

Babaları olan Atticus ise her ikisine de haklı olduğunu söylemektedir. Annelerini küçükken kaybeden Scout ve Jem babaları ve aşçıları Calpurnia ile yaşar. Maycomb adındaki küçük bir kasabada yaşamaktadırlar. Her yaz tatilinde mahalle komşularının yeğeni olan ve yanlarına gelen Dill ile oynarlar.

Aynı zamanda komşuları olan Boo Radley’i de dışarı çıkarmaya uğraşırlar. Atticus avukatlık yapmakta ve çok yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Aynı sene Scout okula başlayınca; öğretmeni onun okumayı sökmüş olduğunu fark eder. Kızarak okumasını yasaklar.

Scout babasının akşamları okuma yapacaklarına söz vermesi üzerine okula gitmeyi kabul eder ancak okulda zor bir dönem geçirmektedir ve diğer öğrenciler onunla alay etmektedir.

Çocuklar okula gittikleri sırada önünden geçmekte oldukları ağaca insanlar şeker ve hediye koymaktadır. Nathan Radley işte bu durumu görerek Kovuğu çimento yardımı ile kapatır. Scout yaz boyunca bayan Maude’nin terasında oturur ve onunla sohbet eder.

Bülbülü Öldürmek Özet

Bülbülü Öldürmek Özet

Bülbülü Öldürmek özet ve konusunun devamında bayan Radley o kış ölür. Benzer dönemde babaları Atticus’un siyahi bir adam için davada avukatlık yapması istenir. Kasaba halkı bu duruma çok tepki gösterir ve okuldaki çocuklar Atticus’un oğulları ile alay eder. Babaları ise bu duruma karşı umursamaz davranmalarını ve dik durmalarını tembihler.

Bayan Dubose çocukların babasının bu davayı alması ile ilgili laf söyler ve Jem kadının bahçesindeki çiçekleri toplayarak dağıtır. Babası ise özür dilemesini ister ve bayan Dubose Jem’den her gün gelerek kendisine kitap okumasını istemektedir.

Jem ve Scout her gün giderek kitap okur ancak kısa bir zaman sonra bayan Dubose hayatını kaybeder. Babaları Atticus ise bayan Dubose’nin hasta ve çok yaşlı olduğunu; aynı zamanda uzun yıllardır ağrılarını azaltmak için morfin kullandığını yani artık acılarının dinmiş olduğunu söyler.

Calpurnia bir gün çocuklar ile beraber devamlı gittiği kiliseye uğrar. Çocuklar ise orada diğer siyahi insanlarla tanışır ve iyi kişiler olduklarını görürler. Çocukların babasının davasını yürüttüğü Tom Robinson adlı kişi bay Ewell’in kızına tecavüz iddiası ile suçlanmaktadır. Ancak işin aslı farklıdır. Kız Tom’a iftira atar ama siyahi olduğu için kimse ona inanmaz.

Mahkeme günü Jem, Scout ve Dill mahkemeye gizlice izler. Deliller aksini söylese de mahkeme Tom’u suçlu bulur ve idam edilir. Çocuklar bu durum karşısında çok üzülür. Bir süre sonra akşam vakti okuldan dönerken Scout ve Jem’e birisi saldırır. Aniden başka birisi gelir ve çocukları kurtarır. Çocuklara saldıran kişinin bay Ewell olduğu ve yanlışlıkla bıçağı karnına sapladığı anlaşılır. Çocukları kurtaran kişi ise Boo Radley’dir.

Alice Harikalar Diyarında Özet başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Bülbülü Öldürmek Özet

Bülbülü Öldürmek Özet

Bülbülü Öldürmek Karakterler

Bülbülü Öldürmek türü itibariyle oldukça etkileyici romanlardan birisidir. Karakterleri temel olarak şu şekildedir:

  • Scout
  • Jem
  • Atticus
  • Dill
  • Boo Radley
  • Nathan Radley
  • Tom Robinson
  • Bay Ewell

Sonuç

 Bülbülü Öldürmek ana fikri açısından ırkçılığın ve toplumlardaki kalıp yargıların izlerini sunmaktadır. Bununla birlikte vicdani doğruları adına mücadele eden insanların neler yapabileceğini ve toplum adına ne kadar değerli olduğunu göstermektedir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?