Bugünün Saraylısı Roman Özeti – Refik Halit Karay

  • 09 Şubat 2018
  • 6.944 kez görüntülendi.

ROMAN: BUGÜNÜN SARAYLISI

YAZAR: REFİK HALİT KARAY

ÖNEMİ: Orta halli bir aileye gelen kızın değer yargılarını ortadan kaldırmasının anlatılması açısından önemli bir romandır.

TÜRÜ: Sosyal roman

KONUSU: Ayşen’in İstanbul’a gelişi, Ata Efendi’nin onun sayesinde kazandığı itibar ile Ayşen’in yaşadığı maceralar romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Ayşen: Romanda anlatılan olayların etrafında geliştiği şahıstır. Kaprisli, güzel bir kızdır. Güzelliği ile herkesi peşinden koşturur.

Ata Efendi: Evin babasıdır. Çıkarcı bir tiptir.

Yaşar: Ayşen’in babasıdır. Zengin bir adamdır.

Rüştü: Ata Efendi’nin patronunun oğludur. Ayşen ile evlenir.

Bugünün Saraylısı Roman Özeti

Ata Efendi kimsenin uğramadığı evine bir gün bir mektup alır. Mektup teyze oğlu Yaşar’dandır. Yaşar kızı Ayşen’i 300 lira ile Ata Efendi’nin yanına yollayacaktır. Ata Efendi buna sıcak bakmaz. Ama para hoşuna gider ve emrivaki olduğu için de kabul eder. Kız çok güzeldir. Kısa zamanda evdeki herkesin ilgisini çeker. Ayşen’den dolayı eve Yaşar’dan ve ortaklarından para gelmektedir. Ata Efendi başta olmak üzere onun patronunun oğlu Rüştü’de Ayşen’e âşık olur. Ayşen’den dolayı Ata Efendi zenginlerle dolaşmaya da başlamıştır. Ancak Ayşen Elçi Sait Reşit ile ilişki yaşar ve yurt dışına çıkar. Kız gidince evde parasızlık baş gösterir. Ayşen ise mutlu değildir. Ata Efendi ile Rüştü onu geri döndürmek isterler. Ayşen döner ve Rüştü ile evlenir.


Diğer Milli Edebiyat Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Milli Edebiyat Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Eğer sadece Refik Halit Karay’ın  Eser Özetlerini okumak isterseniz lütfen ilgili kategoriye tıklayınız.

Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?