Bu Bizim Hayatımız Roman Özeti | Refik Halit Karay

  • 15 Nisan 2019
  • 1.203 kez görüntülendi.

Bu Bizim Hayatımız Roman Özeti | Refik Halit Karay

Milli Edebiyat Dönem yazarı olan Refik Halit Karay , Bu Bizim Hayatımız romanında ; İstanbul’un günümüzde kaybolmuş konak hayatını, aşkı, pişmanlığı, yalnızlığı ve özlemi en yoğun biçimde yaşatıyor.Eserin dili gayet akıcı ve anlaşılırdır. Okuyucuyu sürükleyen roman sonu ile de yazar,  kalem farkını göstermektedir.

TÜRÜ: Roman

YAZAR : Refik Halit Karay

ÖNEMİ :  İstanbul’un 1946 ‘lı yıllardaki konak yaşamını , sosyal hayatına dair bilgiler taşımaktadır.

KONUSU :Mazlum Sami’nin gençlik zamanında konaktaki genç hizmetli Hüsniye ile yaşamış olduğu aşkı yıllar sonra aklına düşer ve kendine macera yaratıp Hüsniye’yi dedektif tutarak bulmaya koyulur

ŞAHIS KADROSU:

Mazlum Sami :Osmanlı Devleti’nin son zamanlarında, Mısır kapı kethüdası şair Hayret Efendi’nin torunudur. Maddi durumu çok iyi olduğu için çalışma ihtiyacı duymaz. Uzun yıllar Avrupa’da yaşamıştır. Şehriyar Hanım ile çocukları yoktur.

Şehriyar Hanım : Mazlum Sami’nin karısıdır. Evlilikleri sanki anlaşma gibidir , birbirlerine aşık değillerdir . Şehriyar Hanım İstanbul’a gelmiş ecnebileri ve elçilik mensuplarını gezdirmek ve Türk kültüründen izler taşımayan bir hayat olarak sürdürmektedir.

Hüsniye : Mazlum Sami Bey, gençliğinde kendisinin hizmetini gören ve ilk aşkı tattığı, hamile kaldıktan sonra konaktan uzaklaşıp acele ile bir arabacı ile evlenen besleme Hüsniye . Yıllar sonra Mazlum Sami onu arar ve bulur.

Şemsi Bey : Mazlum Sami’nin Hüsniye’yi bulmak için tuttuğu dedektiftir.

Bu Bizim Hayatımız Roman Özeti

Mazlum Sami konakta büyütülmüştür. Mazlum Sami dedesinden kalma miras ile Avrupa ‘da uzun süre yaşamıştır. Mirastan dolayı herhangi bir gelire ihtiyacı olmamış ve çalışmamıştır. Avrupa’da bohem bir hayatı vardır. İstanbul’a döner ve eşi Şehriyar Hanım ile birlikte dedesinden kalma konakta yaşarlar. Eşi ile arasında samimiyetsiz bir bağ vardır. Şehriyar Hanım İstanbul’a gelmiş ecnebileri ve elçilik mensuplarını gezdirmek ve Türk kültüründen izler taşımayan bir hayat olarak sürdürmektedir.Mazlum Sami  elli sekiz yıllık boş hayatını düşünür: Vaktiyle bir göçmen kızıyla birbirlerini sevmiş, gebe kalınca yalıdan sessizce ayrılıp giden kızın bir arabacıyla evlenip bir oğlan doğurduğunu sonradan öğrenmiş ve aralarındaki aşk kendisiyle kız arasında bir sır olarak kalmıştır. Bu kız konakta o gençken işlerini gören Hüsniye’dir.

Hüsniye’yi bulmak için bir dedektif tutar , tuttuğu dedektif Şems Bey Mazlum Bey ‘in bu dileğini yerine getirir. Hüsniye’yi bulur.Hüsniye yetişkin ve evli iki delikanlının annesidir  ve rahat bir yaşama kavuşmuştur. Dedektif bu aile ahbaplık kurar , bir konserde Mazlum Sami’ye Hüsniye’yi gösterir, tanıştırır.Hüsniye yıllar geçmesine rağmen hala güzeldir ve Mazlum Sami yıllar evvel Hüsniye ile evlenmeyi ve gururunu hiçe saymayı düşündü, şimdi hayatının sonlarında daha şefkatli, daha anlayışlı bir eşe sahip olacaktı. Fakat Hüsniye, çocuğunun küçükken öldüğünü, şimdiki iki oğlunun arabacı kocasından olduğunu söyler. Lakin Hüsniye yuvasını korumak ve çocuklarının rahatını bozmamak için bu yalanı uydurmuş ise … Mazlum Sami bu şüphe ile yaşamını sürdürecektir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?