Bozkurtların Ölümü Roman Özeti – Hüseyin Nihal Atsız

  • 28 Şubat 2018
  • 6.143 kez görüntülendi.

ROMAN: BOZKURTLARIN ÖLÜMÜ

YAZAR: HÜSEYİN NİHAL ATSIZ

ÖNEMİ: Göktürk tarihini çok iyi bilen Hüseyin Nihal Atsız’ın bilgisiyle roman kurgulamadaki başarısını sentezlediği romandır.

TÜRÜ: Tarihi roman

KONUSU: Çin hanedanına isyan eden Kürşad ve kırk arkadaşının yiğitliği romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Kürşad: Çuluk Kağan’ın küçük oğludur. Yiğitliği ve Çinlilere başkaldırmasıyla yüzyıllar boyunca örnek bir şahsiyet olmuştur.

ÖZET:

Göktürkler yaptıkları savaşlar ve Türk boylarının birleşmesi sonucunda güçlü bir devlet haline gelmişlerdir. Ancak Çin Hanedanlığının gönderdiği Çinli bir hatun sebebiyle içten içe kırılmalar yaşamaya başlamışlardır. Çuluk Kağan’ın küçük oğlu Kürşad ilk andan beri Çinli Hatun’a karşı kin beslemektedir. Çinli Hatun’un kardeşi Türk elinde gezerek, Türklerin ahlakını bozmaktadır. Ancak Kağan’a saygısızlık yapmak Türk töresine aykırı olduğu için Çinli hatuna karşı bir şey yapılamamıştır. Gün geçtikçe güçsüzleşen Türkler, sonunda Çinliler ile yapılan savaşı kaybetmişlerdir Çin’e esir düşen Göktürklerden Kürşad ve kırk arkadaşı ise isyan bayrağını açarlar. Kürşad ve kırk çeri kanlarının son damlasına kadar savaşırlar. Ruhları Tanrı Dağı’na varır. Onların bu isyanı II. Göktürk Devleti’nin kurulmasını sağlar.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?