Bu Böyledir Hikaye Özeti – Mustafa Kutlu

  • 27 Şubat 2018
  • 7.564 kez görüntülendi.
Bu Böyledir Hikaye Özeti – Mustafa Kutlu

HİKAYE: BU BÖYLEDİR

YAZAR: MUSTAFA KUTLU

ÖNEMİ: Bu hikâye kitabında postmodern anlatılarda görülebilecek anlatım tarzını benimsemiş olan Kutlu, ayetlerde de geçen “dünyanın bir eğlence ve oyundan ibaret olduğu” gerçeğini lunapark metaforu ile anlatması açısından önemlidir.

TÜRÜ: Hikâye

KONUSU: Ailesiyle birlikte lunaparka giden Süleyman’ın oyun dünyasındaki yaşamı ile geriye dönüşlerle anlattığı gerçek dünyadaki yaşamı hikâyelerin ana konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Süleyman: Hikâyelerin ana kahramanıdır. Ailesiyle birlikte yaşadığı lunapark macerasında, hayatın bir oyun olduğunun gösterildiği şahıstır. Geriye dönüşlerle ve karşılaştığı kişilerin yaşamlarıyla gerçek dünya anlatılır.

Rafet: Hikâyelerde günümüz modern insanını sembolleştiği isimdir.

ÖZET:

Adını ilk hikâye olan Bu Böyledir’den alan kitapta renkli bir lunapark tasviri yapılır. Süleyman, karısı Zinnure ve küçük kızları lunaparktadır. Süleyman poligonda atış yapar. Poligonda tavşan vurmaya çalışır. Eşi Zinnure gençliğinde zengin bir adam olan Rauf Bey’in oğluyla evlenme hayalleri kurmuştur. Süleyman kendisini sınıfta bırakan Felsefe hocası Şinasi ile lunaparkta karşılaşır. Şinasi eşinden ayrılmıştır ve bir otel odasında yaşamaktadır. Lunaparkta dolaşırken geri dönüşlerle Süleyman’ın hayat hikâyesi, zabıt kâtibi olan Sabahat’in gözünden dünya, Süleyman’ın dayısı Rafet anlatılır. Süleyman oyun alanı olan lunaparktan bir türlü çıkamamıştır. Çıkma çabası çok fazladır ama bir türlü bunu başaramamaktadır.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up