Böğürtlen Romanı Özeti Mehmet Rauf

  • 29 Kasım 2017
  • 4.796 kez görüntülendi.
Böğürtlen Romanı Özeti Mehmet Rauf

ROMAN : BÖĞÜRTLEN

YAZAR : MEHMET RAUF

TÜRÜ: Aşk romanı

ÖNEMİ: Yazarın diğer romanlarında olduğu gibi aşk duygusunu başarıyla anlatması açısından önemli bir romandır.

KONUSU: Pertev’in Müjgan’a olan tutkusu ve onu evliliğe razı etmesi romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Pertev: Romanın ana karakteridir. Zengin bir şahıstır ama kötü bir yaşamı yoktur. Sevdiği kızla evlenmek için her yolu dener.

Müjgan: Akrabası olan üç kız kardeşten farklı olarak ahlaklı, çekingen ve ürkek bir kızdır. Kendisini seven Pertev’in samimiyetine inanana kadar bir türlü evet cevabı vermez.

BÖĞÜRTLEN ROMANI ÖZETİ:

Pertev ve Nihat iki samimi arkadaştır. İstanbul’da dolaşırken Graslar diye anılan üç kız kardeşe rastlarlar. İstanbul eğlence hayatının vazgeçilmez simaları olan bu kızların en büyüğü Şeküre, ortancaları Mahmure, küçük olanı ise Nigar’dır. Para avcısı olan üç kadın evlerinde kumar oynatmakta ve zengin erkeklerle eğlencelere gitmektedirler. Nihat ve Pertev’in de zengin olduğunu anladıklarında onları da evlerine davet ederler. Evlerine gittiklerinde kızların zorunlu olarak bu evde kalan Müjgan adlı bir akrabalarının olduklarını görürler. Pertev bu kızdan hoşlanmıştır. Müjgan ürkek ve soğuk bir kızdır. Pertev onu böğürtlene benzetir. Akrabası olan üç kız kardeşin yaşamlarından uzak durmaktadır. Müjgan’a evlenme teklif eder ama kabul ettiremez. Ne yapsa da Müjgan’ı kendine aşık edemeyen Pertev, Müjgan’ın köpeği Silki’nin hayatını kurtarmasıyla işler değişir. Bu olaydan dolayı onun samimiyetine inanarak Pertev ile evlenir.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up