Biz İnsanlar Roman Özeti – Peyami Safa

  • 04 Mart 2018
  • 5.047 kez görüntülendi.
Biz İnsanlar Roman Özeti – Peyami Safa

Biz İnsanlar Roman Özeti – Peyami Safa

Biz İnsanlar romanı Peyami Safa tarafından yazılmış bir romandır. Eser türü, yazarı, kısa özeti ve diğer bilgileri sizin için aşağıda yazdık.

ROMAN: Biz İnsanlar

YAZAR: Peyami Safa

TÜRÜ: Roman  / Sosyal-Aşk

ÖNEMİ: Fakir ve zengin iki ayrı tabakadan gelen insanların kavuşabilme hikayesini anlatması bakımından önemli bir romandır.

KONUSU: Fakir ve vatansever bir gencin yüksek tabakadan bir kızı sevmesi ve ona kavuşma uğrunda karşılaştığı duygusal yıkımlar romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Orhan Şakir: Orhan doğu ile Batı arasında kalmış fakir bir öğretmendir. Samimi bir şahıstır. Romanın başkahramanıdır. Anadolu’nun Batı karşısındaki temsilcisi durumundadır.

Vedia: Samiye hanım’ın kızıdır. Orhan’a karşı duyguları vardır ve onları yazıya geçirir. Romanın sonunda Orhan onun yazdıklarını okur.

Samiye Hanım: Kocası öldükten sonra kocasının yaşadığı alafranga hayatı devam ettiren bir tiptir. Fakirleri sevmez ve hizmetçilerini aşağılar. Fransız hayranıdır ve kendi milleti olan Türkleri bile aşağılar.

[Adsense]

Biz İnsanlar Roman Özeti

Orhan Şakir Boğaziçi’n de özel bir okulda öğretmenlik yapmaktadır. Okulda okuyan fakir öğrenci Tahsin’in attığı taşla yaralanan Cemil’i evine götürmüştür. Cemil yalıda oturan zengin bir ailenin evladıdır. Orhan Şakir yalıda kısa bir süre kalır ve bu esnada burada Vedia isminde güzel bir bayanla karşılaşır. Orhan Şakir okulda yaşanan bu yaralanma olayının kendisine de sıçraması neticesinde okuldan ayrılır. Parasız günler geçirir, evinde soğuktan donmak üzeredir. Arkadaşı Necati ise ona başka bir okuldan iş ayarlar ve ona yardımda bulunur.

Necati’yle Beyoğlu’nda gezen Orhan, Vedia’ya rastlar ve Vedia onu yalıya davet eder. Yalıdakiler onu iyi karşılarlar, okuldan ayrıldığına üzüldüklerini söylerler. Vedia ile arkadaşlığını ilerleten Orhan’ın Rüştü adlı bir rakibi de vardır. Vedia’nın annesi zengin olan Rüştü ile evlenmesini ister. Orhan’a ise Elazığ’dan bir miras kalır. Zengin olmasına rağmen annesi yine evliliğe müsaade etmez. Vedia bir gün annesiyle tartışarak evden ayrılır ve hasta olur. Tüberküloz teşhisi konulan Vedia’nın yanına gelen Orhan, yaşadığı olayların ağırlığını kaldıramaz ve kalp krizi geçirerek ölür.


Peyami Safa‘nın diğer eser özetlerini okuyabilir ve android mobil uygulamamızı indirip kullanabilirsiniz.

Ayrıca sizler için oluşturduğumuz yazar eser testi uygulamasını da indirip mutlaka çözünüz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up