Bıyık Söylencesi Roman Özeti | Tahsin Yücel

  • 08 Mart 2019
  • 562 kez görüntülendi.

Bıyık Söylencesi Roman Özeti | Tahsin Yücel

Tahsin Yücel’in en dikkat çeken eserlerinden biridir. Eser ilk başta öykü olarak kurgulanmıştır fakat roman olarak bitirilmeye karar verilmiştir. Durgun ve renksiz bir kasabada  , bir o kadar durgun olan Cumali ve bıyık bırakması sonucu yaşanan olaylar anlatılmaktadır. Olay örgüsü tamamen bıyık bırakıldıktan sonra oluşan insanların tavırları ve düşünceleri üzerinden ilerliyor. Romanın dili gayet akıcı ve anlaşılırdır.

TÜRÜ : Roman

YAZAR: Tahsin Yücel

ÖNEMİ: Tahsin Yücel’i kendini ve kalemini ifade edebildiği önemli eserlerden biridir.

KONUSU: Cumali bıyığı için  gelecek vaat ettiğini savunun Berber Ziya ve yanındaki diğer insanlar , kasabanın geçmişlerinin ve hatta geleceklerinin parlak simgesi olarak görürler. Her gün bıyığa bakım yapan Berber Ziya bunu kendi eseri olarak görür. Kasabadaki diğer insanlarında anlam yüklerken ;  Cumali kendine yabancılaştığı bir döneme girer. Bıyık kişiliğinin bile önüne geçmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Cumali  : Romanın kahramanıdır. Askerden gelişi ile durgun olan kasabaya renk getiren karakterdir. İlk başta bıyık bırakmak istemese de sonra berber ve etraftaki insanların etkisiyle bu duruma razı olmuş , kişiliğinin bile önüne geçecek bıyığı bırakmıştır.

Bedriye Abla : Cumali’nin nişanlısıdır. İlk başta bıyık hoşuna gider ama sonra bıyığı kesmesini istese de nişanlısı Cumali kesmez.

Hacarifa : Cumali’nin babasıdır. Cumali babasının işlerini yapar.

Berber Ziya : Cumali’nin bıyığını ısrarla kesmeyen berber , Cumali’nin bıyığını bakım yapıp şaheseri olduğunu kendi emeği olduğunu söyler.

Tuzsuz Vaysal : Cumali’nin kan kardeşidir. Bıyığı bırakması için destekleyen ilk isimlerdendir.

Bıyık Söylencesi Roman Özeti

Askerden gelen Cumali ; babasının işlerine koşturmaktan bir türlü tıraş olmaya fırsat bulamamıştır. Berber Ziya’ya gider. Saç sakal artık birbirine girmiş olan Cumali ; askerde bıyıksızlığa alıştığı için berberden bıyığını kesmesini ister. Berber Ziya ise bu bıyığın gelecek vaat ettiğini ve kesmeyeceğini ısrarla söyler. Tuzsuz Vaysal da bu düşünceye katılır ve Cumali’de kabul eder , bıyığını kestirmez. Bıyığa her gün bakım yapan Berber Ziya bu işten gururlanmaya ve övünmeye başlamıştır çünkü kasabada bıyık için konuşmaya başlamıştır. Bıyığı bıraktığında ilk olarak nişanlısı Bedriye’den çekinen Cumali karşılaşır. Bedriye’de beğenir ve onunda onayını almış olur.

Berber Ziya’nın bakımı ile birlikte kısa sürede gelişme gösteren bıyık  artık erkeklik gururu olmuştur. Herkes Cumali’nin bıyığına imrenir hatta kasabada bir ”bıyık söylencesi” dolaşmaya başlar ;  genç kızlar geceleri uçarak dolaştığına, bu arada sık sık kendi yataklarına uğradığına inanırlar; türküsünü çıkarmaya çalışan ozan sürekli elinden kaçırır onu. bıyık Cumali’nin karakterinin bile önüne geçmiştir. İnsanlar artık Cumali’yi değil bıyığını sadece dikkate almaya başlar. Cumali artık kendine bile yabancılaşmaya başlar. Hatta bu durum sonucunda Karapala demeye bile başlarlar.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?