Bit Palas Roman Özeti – Elif Şafak

  • 05 Mart 2018
  • 2.761 kez görüntülendi.

ROMAN: BİT PALAS

YAZAR: ELİF ŞAFAK

TÜRÜ: Sosyal

ÖNEMİ: Yazarının “İstanbul’un küçülmüş, çekmiş hali” olarak nitelediği eser ana karakterinin apartman olması nedeniyle önemli bir romandır.

KONUSU: General Pavel Pavloviç’in yaptırdığı Bonbon Palas adındaki 10 dairelik apartmanda yaşayan insanlarla bir İstanbul fotoğrafı anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Musa: Apartmanın kapıcısıdır ve bu görevi layıkıyla yerine getirir.

Cemal ve Celal: Kuaförlük yapmaktadırlar. İkiz kardeştirler.

Hacı Hacı: Torunlarına masal anlatan ve gelini tarafından sevilmeyen bir yaşlıdır.

Metin Çetin: Seslendirme sanatçısıdır ve karısı Nadya’yı aldatır.

Romanın Anlatıcısı: Siyaset felsefesinde öğretim görevlisidir.

Madam Teyze: Yaşlı ve süslü bir kadındır. Apartmandaki kötü kokunun kaynağıdır. Evinde çöp biriktirir.

ÖZET:

General Pavel Pavloviç, İstanbul’da sıkıntılar yaşamıştır. Fransa’ya gider ve karısı burada bunalıma girere. Kliniğe yatırılan karısını iyileşir umuduyla İstanbul’a getirir. General İstanbul’da Art Nouveau tarzında bir apartman yaptırır. Adı Bonbon Palas’tır. Karı kocanın ölümü ile apartman tek kızlarına kalır ve o da burayı kiraya verir. Apartmanda 10 daire vardır ve tek ortak noktaları ortalıktaki pis kokudur. Romanda 1 numarada oturan kapıcı Musa, 2 numarada oturan Sidar ve Gaba, 3 numarada oturan Cemal ve Celal, 4 numarada oturan Ateşmizacoğulları ailesi, 5 numarada oturan Hacı, oğlu ve gelini, 6 numarada oturan Metin Çetin ve karısı Nadya, 7 numarada oturan romanın anlatıcısı, 8 numarada oturan Mavi Metres, 9 numarada oturan Hijyen Tijen ve kızı Su, 10 numarada oturan Madam Teyze’nin ilişkileri anlatılır. 7 numarada oturan romanın anlatıcısının Madam Teyze gibi evinde çöp biriktirmesi ile roman son bulur.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?