Bir Yazın Tarihi Hikaye  Özeti | Halit Ziya Uşaklıgil

  • 23 Şubat 2019
  • 706 kez görüntülendi.

Bir Yazın Tarihi Hikaye  Özeti Halit Ziya Uşaklıgil

Yirmili yaşlarında bir genç olan İhsan’ın 5  kız arasında aşkı arama hikayesine tanık oluyoruz. Bir Yazın Tarihi  eserimizin kahramanı İhsan uzun zamandır görmediği İstanbul’da ki amcasını ziyarete gelir ve evdeki tek misafirinde sadece kendisinin olmadığı anlar. Evdeki diğer misafir kızların her birinin kendine has güzelliği ve özelliği vardır. İhsan her birinden etkilenmiş olsa da sonradan yanıldığını anlar ve aralarında en büyük kız olan Meliha’ya aşık olur.

Ösym sınavlarında başarıyı yakalamak için yayınladığımız tüm eser özetlerinin cep telefonunuza bildirim olarak gelmesini istiyorsanız android uygulamamızı playstoreden indirebilirsiniz.

TÜRÜ : Hikaye

YAZAR: Halit Ziya Uşaklıgil

ÖNEMİ: Halit Ziya Uşaklıgil öykü alanında ki  ilk hikaye kitabıdır. Halit Ziya  kırık bir aşk hikayesini anlatmaktadır. Eserde farklı karakterleri bir araya toplayıp , herkesin kendinden bir parça bulmasını sağlamıştır.

KONUSU:  Bir Yazın Tarihi eserimizin baş kahramanı İhsan mühendistir. Yorucu ve aralıksız çalışma hayatına kısa bir tatil için İstanbul’a uzun zamandır görmediği amcasının yalısına gelmektedir. Yalıda ki tek misafir İhsan değildir. İhsan yalıdaki 5 kız ile hemen iletişim kurmaktadır. Hepsinin ayrı güzelliği ve özelliği vardır. İhsan kızlarla bolca vakit geçirir. Meliha’nın diğer kızlardan daha farklı olduğunu düşünür . Her gece hangi kıza aşık olduğunu bulmaya çalışırken Meliha’dan etkilenip aşık olduğunu anlar.

ŞAHIS KADROSU:

İhsan : Yirmili yaşlarda mühendislik mezunu duygusal bir gençtir.

Güzin : İhsan’ın amca kızıdır. 17 yaşında , huysuz ve aksi bir yapısı vardır.

Nevin : Güzin’in kız kardeşidir.. 16 yaşında , hırçın bir yapıya sahiptir.

Aliye : Teyze kızıdır , 18 yaşında iyi huylu biridir.

Samiye : Aliye’nin kardeşi , 15 yaşında şişman ve kısa olan Samiye aralarında en küçük kızdır.

Meliha : Uzak akrabalardan öksüz kız , İhsan’ın aşık olduğu kızdır.

Bir Yazın Tarihi Hikaye Özeti

İhsan , amcasının yalısına gelip tatil için konaklamaya başlar. Odasını hazırlamaya yalının genç 5 kızı da yardım eder. İhsan bir gece kızların eğlencesine eşlik eder . Kimi söyler kimi çalar ; Meliha’nın çaldığı uddan çıkan seslerden ayrı hoşlanır. o eğlence gecesinden sonra İhsan kızlarla daha çok zaman geçirmeye başlar. Her bir kızın kendine has güzelliği huyu olduğu için İhsan aşık olduğunu düşünür fakat hangi kıza aşık olduğunu bulamaz. Bu fikir  onu günlerce uykusuz gecelere sürüklese de İhsan her birinden ayrı ayrı etkilendiği düşünmektedir.  İhsan kızların arasındaki en sessiz suratı hep acı çekiyormuş ve solgun duran Meliha dikkatini çeker . İhsan sonunda kime aşık olduğunu bulur. Meliha’yı ilk yalnız ve uygun bulduğunda ona açılır. Meliha , İhsan’a bunun aşk olmadığı ve yalıdan gitmesini söyler. Bunun ardından Meliha bir gün hastalanır ve İhsan’da Meliha’nın odasına koşar gider. Meliha İhsan’dan yalıdan bir an evvel gitmesini bunun aşk olmadığını söyler. Yalıda ki diğer kızlardan Meliha’nın İhsan’ı gördükçe daha kötüleştiği fikrindedir. İhsan’ın gitmesini isterler. İhsan yalıdan kırık kalbi ile yalıdan ayrılır.

 

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?