Bir Tereddüdün Romanı Özeti – Peyami Safa

  • 06 Mart 2018
  • 1.537 kez görüntülendi.
Bir Tereddüdün Romanı Özeti – Peyami Safa

ROMAN: BİR TEREDDÜDÜN ROMANI

YAZAR: PEYAMİ SAFA

TÜRÜ: Psikolojik-Sosyal roman

ÖNEMİ: Tereddüt duygusunun en güzel verildiği romanlardan olması nedeniyle önem arz eder.

KONUSU: Tereddüt ve şüphe krizine yakalanan insanların, aşk ilişkileri çerçevesinde gelişen hayat hikâyeleri romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Mualla: Tereddüt içerisinde olan bayan imajı verilmiş bir şahıstır. Okuduğu kitapları bile beğenip beğenmeme arasında tereddüt içinde kalıp okumayan bir kişidir. Sonu gelmez tereddütleri kendisine olan ilginin de karşılıksız kalmasına neden olacaktır.

Muharrir: Mualla’nın beğenerek okuduğu bir kitabın yazarıdır. Mualla ile evlenmek ister ancak onun tereddütleri yüzünden sonuç alamaz. Kendisi de Vildan adlı bayana karşı şüphelerle doludur.

Vildan: Mizacı ve tutarsız davranışları ile güven vermeyen biridir. Yazarı sever. Ancak yazar onunla alakalı olarak tereddüt içindedir.

ÖZET:

Mualla tavsiye üzerine bir roman okumaya başlar. Eser “Bir Adamın Hayatı” adını taşır. Romanda “Beni yalnız bırakmayınız!” cümlesi sık sık geçmektedir. Roman kahramanı alkol ve uyuşturucu kullanan ve otel odasında yalnızlığıyla baş başa kalan bir adamdır. Mualla bu eserin yazarı ile tanışmaya karar verir. Aile dostları Raif vasıtasıyla yazarla tanışır. Yazar Mualla’dan çok hoşlanır ve ona evlenme teklif eder. Mualla ise tereddüt içerisindedir. Zaman ister. Yazar ise o sırada Vildan adlı kimliği meçhul bir kadınla tanışır. Vildan yazarı hem şahsen hem eserleri vasıtasıyla iyi tanır ve onunla evlenmek ister. Ancak yazar Vildan’ın güven vermediğini düşündüğü için ondan uzaklaşmaya çalışır. Ancak Mualla’dan beklediği cevabın gelmemesi üzerine Vildan’la yalnızlığını gidermeye çalışsa da içindeki tereddüt onu bu düşüncesinden vazgeçirir. Vildan ise ondan ve İstanbul’dan ayrılır, izini kaybettirir.


Peyami Safa‘nın diğer eser özetlerini okuyabilir ve android mobil uygulamamızı indirip kullanabilirsiniz.

Ayrıca sizler için oluşturduğumuz yazar eser testi uygulamasını da indirip mutlaka çözünüz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up