Bir Sürgün Roman Özeti – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

  • 25 Ocak 2018
  • 16.693 kez görüntülendi.
Bir Sürgün Roman Özeti – Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Bir Sürgün Roman Özeti

Bir Sürgün romanı, Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından kaleme alınmış olan ve sosyal – siyasal konuları işleyen bir eserdir. Yakup Kadri’nin bir aydının şahsında Paris’teki Türklerle ilgili bilgiler vermesi açısından önemli bir romandır.


ROMAN: BİR SÜRGÜN

YAZAR: YAKUP KADRİ KARAOSMANOĞLU

TÜRÜ: Siyasal-Sosyal roman

ÖNEMİ: Yakup Kadri’nin bir aydının şahsında Paris’teki Türklerle ilgili bilgiler vermesi açısından önemli bir romandır.

KONUSU: Doktor Hikmet’in Paris’e kaçması ve orada ölümüne kadar uzanan trajik olaylar, Arlette ile yaşadığı aşk romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Dr. Hikmet: Pasif ve aylak bir yapıya sahip bir doktordur. Sürgünler yaşar. Paris’e kaçar ve orada yaşama veda eder. Kendisinden memnun olmayan bir kişidir. Fransız sosyal yaşamının hayranıdır ancak gidince öyle olmadığını anlar.

Ragıp Bey: Fransa’da yaşayan bir Türk’tür. Dr. Hikmet’in rehberi olur, iyi yürekli bir adamdır. Dr. Hikmeti Jön Türkler ile tanıştırır.

Arlette: Dr. Hikmetin âşık olduğu Fransız kızdır.

ÖZET:

Doktor Hikmet, İzmir’e sürgün edilmiş bir doktordur. Çok fazla kitap okuyan kültürlü bir şahıstır. Doktor Hikmet çok okuyup gitmediği birçok yer hakkında bilgi sahibi olmasına rağmen bir türlü seyahate çıkamamakta, kendisini bir tutuklu gibi hissetmektedir. Ancak cesaretini bir gün toplamış ve bir vapura binmiştir. Vapura biletsiz binen Doktor Hikmet hakkında herkes bir şeyler söyler. Kimisi onun Jöntürk olduğunu da iddia eder. Vapur içerisinde Batı Doğu tartışması çıkar. Vapur Paris Limanı’na varır. Burada Doktor Hikmet, 10 yıldır Paris’te yaşayan Ragıp Bey ile tanışır. Ragıp Bey onun gönüllü rehberi ve yardımcısı olur. Ama Doktor Hikmet, yazılardan okuduğu Paris ile yaşadıkları arasında farklar olduğunu görür ve memleketini özler. Dr. Hikmet burada Fransız kızı Arlette’ye âşık olur. Ancak kendi de verem olur. Babasından gelen para da kesilince iyice yoksulluğa düşer. Arlette’nin de sebepsiz gidişi kendini büsbütün yıkar ve Paris’te ölür. Cesedi genel mezarlığa gömülür.


Diğer Milli Edebiyat Dönemi eser özetlerini okumak için lütfen ilgili bağlantıya tıklayarak Milli Edebiyat Dönemi Eser Özetleri kategorisine gidiniz.

Eğer sadece Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun  Eser Özetlerini okumak isterseniz lütfen ilgili kategoriye tıklayınız.

Ayrıca Eser Özetleri Android Uygulamasını ücretsiz şekilde aşağıdaki bağlantıdan indiriniz.

Mobil Uygulamamızı indirin


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up