Bir Şoförün Gizli Defteri Roman Özeti – Aka Gündüz

  • 07 Mart 2018
  • 1.296 kez görüntülendi.
Bir Şoförün Gizli Defteri Roman Özeti – Aka Gündüz

Bir Şoförün Gizli Defteri Roman Özeti

Bir Şoförün Gizli Defteri eseri, Aka Gündüz tarafından yazılmıştır. Bu roman birçok yeşilçam filmine ilham kaynağı olmuştur. Psikolojik konuların ve aşk konusunun olduğu güzel bir eserdir. Aka Gündüz milli edebiyat zevk ve anlayışını sürdüren yazarlardan biridir.


ROMAN: BİR ŞOFÖRÜN GİZLİ DEFTERİ

YAZAR: AKA GÜNDÜZ

ÖNEMİ: Yeşilçam filmlerine ilham olması ve gerçeklerin ana kahramanın tuttuğu defterdeki yazılanlarla ortaya çıkması ile önem arz eder.

TÜRÜ: Psikolojik-Aşk

KONUSU: Kibirli ve gözü yükseklerde olan bir Paşa kızının kendisini seven bir şoförü reddetmesi, ihtiraslarının esiri olup kendisini ve şoförün hayatını karartması romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Erol: Romanın başkahramanıdır. Mert bir delikanlıdır. Gözü pek olan Erol sevdiği kadın uğruna cinayet işler. Şoför olduğu için ikinci sınıf görülmesine anlam verememektedir. Birçok kadınla da ilişkisi olan Erola’un çelişkili bir yaşamı vardır.

Çiler: Paşa kızıdır. Gözü yükseklerdedir. Yaşamak istediği lüks hayat ve arzuları kendisini felakete götürür. Kötü yola düşmek üzeredir ve romanın sonunda intihar eder.

ÖZET:

Erol çalışkan ve delikanlı bir şofördür ve Ekrem Paşa’nın kızı Çiler’i sevmektedir. Çiler yüz vermez ve onu şoför olduğu için küçümser. Erol şoförlüğü bırakıp ticarete atılır. Daha sonra Birinci Dünya Savaşı devam ederken cephelerde nakliye işi ile ilgilenir. Mütareke zamanı İstanbul’a döndüğünde Çilem’in kötü yola düşmek üzere olduğunu haber alır. Bir adam Çilem’i sürekli rahatsız etmektedir. Çilem Erol’dan yardım ister. Erol bunun üzerine adamı öldürür. Çiler ise Erol’u kandırmaktadır. Bilerek çocuk düşürmüş ve daha sonra Rodos’a gitmiştir. Rodos’tan da Erol’dan kaçmak için Paris’e gider. Paris dönüşü Ankara’da kaldığını öğrenen Erol, onu öldürmek için harekete geçer. Ancak Çiler ona fırsat vermeden kendi intihar eder. Erol ise cinayetle arandığı için Aka Gündüz adlı yazarın evine sığınır ve ona yanındaki hatıra defterini verir.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up