Bir Ömür Nasıl Yaşanır Anı Özeti – İlber Ortaylı

  • 11 Mart 2021
  • 219 kez görüntülendi.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Anı Özeti – İlber Ortaylı

Bir Ömür Nasıl Yaşanır, akademik kariyeri ile öne çıkan İlber Ortaylı’nın hayatta doğru seçimleri yapmak için önerilerinden oluşuyor. Kitap, gazeteci Yenal Bilgici’nin İlber Ortaylı ile yapmış olduğu söyleşilerden meydana geliyor. Bu yönüyle insanın kendisini nasıl yetiştirmesi gerektiğine dair tavsiyeler herkese yol gösterici nitelikte bulunuyor.

Türü: Anı/Kişisel Gelişim

Önemi: Türkiye’nin en önemli tarihçilerinden ve entelektüellerinden birisi kabul edilen İlber Ortaylı bu kitapta yediden yetmişe herkese tavsiyelerde bulunarak hem kendi yaptıklarından hem de yapmadığına pişman olduklarından söz ediyor. Bu yönüyle yol gösterici nitelikte bir kitap olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Konusu: İlber Ortaylı kendi yaşadıkları ve şahit oldukları doğrultusunda sorulan sorulara cevaplar veriyor. Her cevapta gerek bireysel gerekse toplumsal gelişime ışık tutuyor.

Şahıs Kadrosu:

İlber Ortaylı: Türk tarihçi, akademisyen ve yazar. 21 Mayıs 1947’de dünyaya gelmiştir.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır Anı Özeti

Bir Ömür Nasıl Yaşanır hem 75 yaşına yaklaşmış İlber Ortaylı’nın hayatından kendi ifadeleriyle kesitler vermekte hem de önerilerini ihtiva etmektedir. Ortaylı kimden ne öğrenmiş? İnsan kendini nasıl yetiştirir? Nasıl seyahat edilir? Neleri görmek gerekir? gibi farklı bölümler bulunuyor. Kitap, bölümlere ayrılarak aslında okuması kolay bir hale getirilmiş.

Yenal Bilgici’nin sorularına verdiği cevaplarla gençlere, yaşlılara, öğrencilere, emeklilere, henüz hayatın başındakilere velhasıl herkese daha vakit varken yapmalarını önerdiği tavsiyeler bulunuyor. Ortaylı kendi yaşamını 12-25 arası, 25-40 arası, 40-55 arası ve sonrası olarak dörde ayırıyor. Her dönemde tamamlanması gereken işlerin, edinilmesi gereken alışkanlıkların olduğuna dikkat çekiyor. Bunların verimli ve güzel bir ömrün anahtarı olduğunu belirtiyor.

Ortaylı her ne kadar kendisinin dikkat etmese dahi herkesin sağlığına dikkat etmesi gerektiğine vurgu yapıyor. İyi bir yaşam için sigaranın bırakılması, içkinin azaltılması, yağlı yemeklerden uzak durulması ve hafızanın beslenmesi adına hikaye ve roman okunması önerisinde bulunuyor.

Ortaylı aile eğitimine, tavsiye ettiği filmlere, sanat üzerine düşüncelerine ve daha pek çok alana dair sorularla söyleşiler devam ediyor. En temelde ise herkes kendi talihinin mimarıdır diyerek herkesin kendi yolunuz çizmesinin önemine vurgu yapıyor.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?