Bir Ölünün Defteri Roman Özeti – Halit Ziya Uşaklıgil

  • 19 Kasım 2017
  • 2.552 kez görüntülendi.
Bir Ölünün Defteri Roman Özeti – Halit Ziya Uşaklıgil

Bir Ölünün Defteri Roman Özeti

Bir Ölünün Defteri romanı Halit Ziya Uşaklıgil tarafından kaleme alınmış bir eserdir. Karşılıksız bir aşkın, genç bir doktorda açtığı derin yaralar ve onu götürdüğü ölüm romanın ana konusudur. Anı defterinden oluşması ve aşk acısının yansıtılmasındaki başarı nedeniyle önemli bir roman olarak görülmüştür.

ROMAN : BİR ÖLÜNÜN DEFTERİ

YAZAR : HALİT ZİYA UŞAKLIGİL

ÖNEMİ: Anı defterinden oluşması ve aşk acısının yansıtılmasındaki başarı nedeniyle önemli bir roman olarak görülmüştür.

KONUSU: Karşılıksız bir aşkın, genç bir doktorda açtığı derin yaralar ve onu götürdüğü ölüm romanın ana konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Vecdi: Umutsuz bir aşkın acısını yaşayan bir doktordur. Romanın başkahramanıdır. Annesini küçükken kaybetmiş ve çocukluktan getirdiği bunalımlarla büyümüştür.

Hüsam: Vecdi’nin okuldan yakın arkadaşıdır. Gazetecidir. Şen şakrak bir mizacı olan karakterdir. Nigar ile aşk yaşar.

Nigar: Olayların merkezindeki kadın karakterdir. Vecdi’nin âşık olduğu bayandır ama bu aşk karşılıksızdır. Nigar, Hüsam’ı sevmektedir. Nigar, Vecdi için karmaşık duygular yumağıdır.

BİR ÖLÜNÜN DEFTERİ ÖZETİ:

Osman Vecdi annesini altı yaşında kaybetmiştir. Babası tarafından halasının yanına bırakılır. Osman Vecdi 14 yaşına gelince Galatasaray Sultanisi’ne başlar. Vecdi burada Abdülvahit Hüsamettin ile samimi arkadaş olur. Vecdi Doktor, Hüsam ise yıllar sonra gazeteci olur. İki arkadaşın da ilgilendikleri bayan Nigar’dır. Vecdi’nin halası Vecdi ile Nigar’ı evlendirmek istese de Nigar Hüsam’a âşıktır. Bunu öğrenen Vecdi aradan çekilir ve hatta evlenmesi için iki sevgiliye yardımcı olur. Bu sırada 93 Harbi de yaşanmaktadır. Vecdi karşılıksız aşk acısıyla ölmek için savaşa gider. Savaştan sakat olarak döner ve kendini ölüme terk eder. Ölümüne yakın Hüsam’ı çağıran Vecdi, ona yaşadıklarını ve duygularını yazdığı bir hatıra defteri verir. Bu defteri okuyan Hüsam, onun da Nigar’a âşık olduğunu öğrenir. Vecdi ise çoktan ölmüştür


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up