Bir Kadın Düşmanı Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

  • 02 Ocak 2018
  • 3.268 kez görüntülendi.
Bir Kadın Düşmanı Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Bir Kadın Düşmanı Roman Özeti – Reşat Nuri Güntekin

Bir Kadın Düşmanı Roman Özeti – Reşat Nuri GüntekinReşat Nuri Güntekin tarafından kaleme alınan Bir Kadın Düşmanı adlı eser Türk edebiyat tarihinde önemli bir eserdir. Bu roman mektuplarla örülmüş bir aşk romanıdır. Aşağıda Bir Kadın Düşmanı roman özetini, şahıs kadrosunu, konusu ve önemini bulabilirsiniz.

ROMAN : BİR KADIN DÜŞMANI

YAZAR: REŞAT NURİ GÜNTEKİN

KONUSU: Hastalık derecesinde sevilen Sara adlı bir kızın, kadın düşmanı olarak anılan çirkin bir adamı ihtirasları nedeniyle felakete sürükleyerek ölümüne sebep olması anlatılmıştır.
ÖNEMİ: İki bölümden oluşan eser mektuplarla oluşturulmuş bir aşk romanı olması açısından önemlidir.

ŞAHIS KADROSU:

Homongolos: Çirkin olduğu için etrafında “Homongolos”, “Kayabalığı” gibi isimlerle anılan kişi romanın başkahramanıdır. Çevresinden çirkin olduğu için ilgi görmeyen Ziya, insanlara acımasızca davranır. Etrafındaki kişiler tarafından kadın düşmanı olarak bilinir.

Sara: Çok güzel olan bir bayandır ve güzelliğinin de farkındadır. Ziya’ya ders vermek amacıyla onu kendisine âşık etmeye çalışır. Ama bu oyun felaketle sonuçlanır.

BİR KADIN DÜŞMANI ÖZETİ:

Sara babasına bir düğünü bahane ederek mektup yazar ve yanına gelemeyeceğini söyler. Marmara sahilinde bir kasabaya gitmiştir. Kasabada erkeklerin ilgisiyle karşılaşır. Ancak Homongolos lakabıyla anılan Ziya kendisine ilgi göstermez. Sara onu kendisine âşık etmeye çalışır ve tam bunu başardığı anda kendisine aşık olan Ziya bir motor kazasıyla ölür. Romanın ikinci bölümü Homongolos’un mektuplarından oluşur. Bu mektuplarla tüm gerçekler anlaşılır. Aslında Homongolos da Saraya karşı duygusal hisler beslemektedir. Ancak Sara’nın yaptıklarının bir oyun olduğunu anlayınca bilerek bir motor yarışına katılır ve ölmek ister.


Eser ile ilgili yorum yapmaktan çekinmeyiniz lütfen. Ayrıca tüm eser özetlerini cep telefonlarınızdan kolayca okuyabileceğiniz Eser Özetleri mobil uygulamamızı Playstore marketinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Diğer Milli Edebiyat dönemi eser özetlerini de ilgili kategoriden okuyabilirsiniz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up