Bir Gün Tek Başına Roman Özeti – Vedat Türkali

  • 08 Mart 2018
  • 2.216 kez görüntülendi.
Bir Gün Tek Başına Roman Özeti – Vedat Türkali

Bir Gün Tek Başına Roman Özeti

Bir Gün Tek Başına romanı Vedat Türkali tarafından kaleme alınmış bir eserdir. Türkiye’nin bir siyasi dönemine de ışık tutan roman oldukça sürükleyicidir. Okuyanlardan yorum bekliyoruz.

ROMAN: BİR GÜN TEK BAŞINA

YAZAR: VEDAT TÜRKALİ

TÜRÜ: Siyasal-Aşk

ÖNEMİ: Türkiye’nin bir döneminin siyasi olaylarına ışık tutmasından dolayı önemli bir romandır.

KONUSU: Türkiye’nin Demokrat Parti yıllarında sol görüşlü Kenan ile Günsel’in yaşadıkları yasak aşk ve ülkedeki siyasi olaylar romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

Kenan: Romanın ana kahramanıdır. Nermin ile evli olup karısını aldatan bir adamdır. Sol görüşlü yapısı ile gençliğinde siyasi hareketlere katılmıştır. Roman sonunda intihar eder.

Günsel: Kenan’ın sevdiği kızdır. Gözüpek bir devrimcidir. Kenan ile aşk yaşar. Nermin: Kenan’ın karısıdır. Kenan’ın ayrılma isteklerine olumsuz yanıt verir.

ÖZET:

Kenan, felsefe bölümü mezunu 39-40 yaşlarında bir adamdır. Eşi Nermin, kızı ise Zeynep’tir. 1944 yılında Komünizm ile ilgili propagandalar nedeniyle gözaltına alınmış ve sonra daha sakin bir yaşam seçmiştir. Yıllar sonra memuriyetten ayrılan Kenan, kitabevi açar. Bir meyhanede Sermet’in kız arkadaşı olarak tanıştığı Günsel ile Sermet’ten ayrıldıktan sonra ilişki yaşayan Kenan, bu kıza duygusal olarak bağlanır. Günsel Felsefe eğitimi alan devrimci bir kızdır. Kenan eşi Nermin’den da ayrılmak ister ama karısı bunu kabul etmez. Günsel ve Kenan aşkının yaşandığı yıllarda Türkiye’de de siyasi açıdan çalkantılı bir dönem vardır. Ülke Demokratlar ve Paçacılar olarak ikiye ayrılmıştır. Günsel Kenan’dan bir çocuk beklemektedir. Günsel’in arkadaşlarının yaptığı tahkikat neticesinde Kenan’ın polis olduğu anlaşılır ve Günsel Kenan’ı terk eder. Geçirdiği ruhi bunalım nedeniyle karısı Nermin ile kızı Zeynep’i de döven Kenan, onların da evini terk etmesiyle iyice sıkıntılı günler yaşar. Romanın sonunda, karısı Nermin’i arayarak af dileyen ve Günsel’e de mektup yazarak polis olmadığını söyleyen Kenan intihar eder.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up