Bir Düğün Gecesi Roman Özeti – Adalet Ağaoğlu

  • 09 Mart 2018
  • 5.675 kez görüntülendi.
Bir Düğün Gecesi Roman Özeti – Adalet Ağaoğlu

Bir Düğün Gecesi Roman Özeti – Adalet Ağaoğlu

Bir Düğün Gecesi, Adalet Ağaoğlu tarafından kaleme alınan Dar Zaman Üçlemesi adlı serinin ilk kitabıdır. Adalet Ağaoğlu’nun asker-sivil bürokrat yol ayrımıyla asker-iş çevresi koalisyonunu kaba anlamda insanı anlattığını, onları ameliyat masasına yatırdığını dile getirmesi, eleştirmenlerin de 12 Mart’ı tarihsel olarak ilk kez yerine oturtan roman olarak görmeleri önemlidir.


Dar Zamanlar Üçlemesi Romanları


TÜRÜ: Siyasi roman

KONUSU: Adalet Ağaoğlu 12 Mart dönemini öncesiyle sonrasıyla siyasal, toplumsal ve psikolojik yapısını gözler önüne sermiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Ömer: Romanın başkahramanlarındandır. Üniversitede ekonomi profesörüdür. Sosyalisttir. Dengeli ve mantıklı bir kişidir. Eylemleri onaylamadığı için işbirlikçi olarak görülmüştür. Tezel: Aysel ve Ilhan’ın kız kardeşidir. Ressamdır. Kendisi de kardeşleri gibi devrimcidir. Aysel’in düğününde sürekli içer ve düğünü dışarıdan izler. Başına buyruk bir kadındır, yaşamı hüsranlarla geçer.

Ayşen: Bir Düğün Gecesi romanının gelinidir. Üniversite yıllarında öğrenci olaylarının içine girer. Ailesinden göremediği ilgiyi arkadaşlarında arayan bir tiptir.

Aysel: Akademisyen bir yazardır. Eşi Ömer’i Engin adlı biriyle aldatmıştır. Romanın son bölümünde sorgulanmak üzere tutuklanmıştır.

BİR DÜĞÜN GECESİ KISA ÖZETİ:

Roman ailesi tarafından vurdumduymaz olarak nitelenen ve İstanbul’da tek başına yaşamak zorunda kalan Tezel’in hikâyesidir. Tezel ressamdır. İlk kocası sol görüşlü bir oyuncudur. ikinci kocası ise baba parasıyla geçinen bir öğrencidir, ikinci kocasından bir çocuğu olur. Tezel kendi hayatının etrafından yansıyandan daha farklı olduğunu düşünür ve yaşadığı ihanetler sonucunda alkole sığınır. Ayşen’in babası ilhan düzenin çarpıklıklarından yararlanarak para peşinde koşan bir avukattır. Kızı Ayşen’i bu nedenle Tümgeneral Hayrettin Özkan’ın oğlu ile evlendirir. Bu düğün gecesinde romandaki karakterler buluşurlar. Aysel Ömer’i aldatmış ve sonra da affedilmiş bir kadındır. Ömer ise siyasi nedenlerden dolayı cezaevine girmiş ve cezaevinden çıkmış bir adamdır. Yeni evlenen Ayşen de siyasi nedenlerden dolayı cezaevinde yatmıştır. Ömer, çevresi tarafından muhbirlikle suçlandığı için Aysel’le bağları kopma noktasına gelmiştir. Tezel ve Ömer düğün gecesi sürekli içmektedirler. Kendilerinden kopan Aysel’i arayış umuduyla bu durumdadırlar. Aysel ise siyasi suçlardan tutuklanan Sevil’i kurtarma çabası içerisindedir. Ömer’in öğrencisi Tuncay ise sol ideolojiyi benimseyen bir şahıstır. Üniversitede milletvekili kızı Yıldız ile aşk yaşar ve onun babasının sunduğu olanaklarla yurtdışına gider. Bir düğünde toplanan misafirlerle Türkiye’nin o dönem bir panoraması çizilmiştir.


Adalet Ağaoğlu’nun diğer eser özetlerini okumak için lütfen tıklayınız.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up