Bir Bilim Adamının Romanı Özeti – Oğuz Atay

  • 11 Mart 2018
  • 4.710 kez görüntülendi.

Bir Bilim Adamının Romanı Eser Özeti

Bir Bilim Adamının Romanı adlı eser postmodern yazarlarımızdan olan Oğuz Atay tarafından kaleme alınmış bir eserdir. Biyografik bir roman olan eserde Oğuz Atay kendi hocası olan Mustafa İnan’ın hayat hikayesini bizlere anlatmaktadır.

ROMAN: BİR BİLİM ADAMININ ROMANI

YAZAR: OĞUZ ATAY

ÖNEMİ: Oğuz Atay’ın kendi hocası Mustafa İnan’ın hayatını romanlaştırması Bir Bilim Adamının Romanı kitabının en önemli yanıdır.

TÜRÜ: Biyografik roman

KONUSU: Bir Bilim Adamının Romanı’ında Oğuz Atay’ın idealist hocası Mustafa İnan’ın hayatı iki bölüme ayrılarak anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Mustafa İnan: Çok zor şartlarda eğitim görmüş, fakir bir çocuktur. Zekâsı nedeniyle her yerde “Hoca” diye anılmaya başlamıştır. Yardımsever, mütevazı, arkadaş canlısı örnek bir kişiliktir.

Oğuz Atay: Yazarın kendisidir. Başkahraman Mustafa İnan’ın öğrencisidir.

Jale İnan: Mustafa İnan’ın eşidir. Modern bir kadındır, varlıklı bir ailede yetişmiştir.

BİR BİLİM ADAMININ ROMANI ÖZETİ:

Mustafa İnan’ın hayatı romanda iki bölümle anlatılmıştır. Birinci bölümde doğumundan eğitim hayatı bitene kadarki döneme yer verilmiştir, ikinci bölümde ise hocalığından ölümüne kadarki süreç anlatılmıştır. 1971 yılında bilime verdiği üstün hizmetlerden dolayı ödül alan Mustafa inan, zorluklarla okumuştur. Babasının ölümüyle 19 yaşında evin geçimi kendisine kalmıştır. Lise öğretmeni olarak çalışmaya başlamıştır. Öğrencisi olan Jale ise sonradan eşi olacaktır. Mustafa inan önüne çıkan tüm zenginlik fırsatlarını reddetmiş ve devlete hizmet etmeyi en temel görev saymıştır. Profesör olduktan sonra kendisine çok iyi yerlerde görev verilmiş, bakanlık ve milletvekilliği teklif edilmiştir. Ancak o bunların hiçbirini kabul etmemiştir. Ömrünün sonlarına doğru ancak bir daire sahibi olabilen Mustafa İnan, lösemi “teşhisiyle” kaldırıldığı hastanede vefat etmiştir.


Diğer Oğuz Atay eserler özetlerini okumak için ilgili kategoriye gidiniz ya da sitemizde arama yapınız.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?