Bir Akşamdı Roman Özeti – Peyami Safa

  • 12 Mart 2018
  • 1.926 kez görüntülendi.
Bir Akşamdı Roman Özeti – Peyami Safa

Bir Akşamdı Roman Özeti

Bir Akşamdı adlı roman Peyami Safa tarafından yazılmış bir eserdir.

ROMAN: Bir Akşamdı

YAZAR: Peyami Safa

ÖNEMİ: İstediği yaşama kavuşma arzusuyla İstanbul’a kaçan bir kadının hayal kırıklıklarıyla dolu yaşamının anlatıldığı sembol nitelikli bir roman olmasıyla önemlidir.

TÜRÜ: Sosyal-psikolojik

KONUSU: “Rahat ve özgür bir yaşam” arzusuyla evinden kaçıp İstanbul’a gelen ve evlendiği adamla aradığı mutluluğu bulamayan bir kadının yaşamı konu edilmiştir.

ŞAHIS KADROSU:

Kamil: Savaştan yeni dönen ve tekrar savaşa gidip ölen bir askerdir. Kadın düşkünü olan Kamil, Şişli sosyetesini iyi tanır ve evlenmesine rağmen gece hayatından vazgeçmez. Meliha’nın İstanbul’a gelmesine sebep olan kişidir. Meliha: İzmit’te annesi ve hasta babasıyla yaşayan genç bir kızdır. İzmit’i ve ailesini baskı kurdukları için sevmemektedir. İstanbul’a kaçar ve hayal kırıklıklarıyla dolu olarak tekrar İzmit’e geri döner.

ÖZET:

Kamil, Kafkas Cephesi’nden İstanbul’a dönmektedir. Gelirken uzaktan akrabalarının yanında birkaç gün kalır. Kaldığı bu günler de ilk önce evin kızı, sonra da evin hanımı ile ilişki kurar. Evin kızının adı Meliha’dır. Meliha ailesinden ve yaşadığı İzmit’ten nefret etmektedir. Kamil ise kızın bu düşüncelerini bildiği için onun kendisiyle İstanbul’a kaçmasını sağlar. Kamil İstanbul’da Şişli sosyetesine mensup bir askerdir. Çapkın bir kişi olan Kamil Meliha ile evlendiği ilk zamanlar bu huyundan vazgeçse de sonraları eğlence yaşamına tekrar döner. Meli- ha’nın ise İzmit’teki babası vefat etmiş, annesi de Yozgat’taki kardeşinin yanına gitmiştir. Aldatıldığını iyice anlayan Meliha kendisi de başka erkeklerle düşüp kalkmaya başlar. Milli Mücadele’ye tekrar çağrılan Kamil İstanbul’dan ayrılınca Meliha annesini yanına çağırır. Ancak Kamil’in ölüm haberi gelince yaşadıklarına pişman bir şekilde annesiyle tekrar İzmit’e döner.


Peyami Safa‘nın diğer eser özetlerini okuyabilir ve android mobil uygulamamızı indirip kullanabilirsiniz.

Ayrıca sizler için oluşturduğumuz yazar eser testi uygulamasını da indirip mutlaka çözünüz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up