Binnaz Oyun Özeti – Yusuf Ziya Ortaç

  • 14 Mart 2018
  • 1.062 kez görüntülendi.
Binnaz Oyun Özeti – Yusuf Ziya Ortaç

OYUN: BÎNNAZ

YAZAR: YUSUF ZÎYA ORTAÇ

TÜRÜ: Manzum oyun

ÖNEMİ: Lale Devri yıllarında devletin içine düştüğü acziyeti, kanunsuzlukları dinlendirmesi açıcından önemli olan eser, edebiyatımızın ilk başarılı manzum piyesi olarak da düşünülmektedir.

KONUSU: Lale Devri’nin en güzel kadınlarından Binnaz ile devlete karşı ayaklanan Ahmet Efe’nin aşk ve macera hikâyesi romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Binnaz: Romanın ana kahramanıdır. Lale Devrinin en ünlü kadınlarındandır. Şöhretinden dolayı başka şehirlerden kendisini görmeye gelenler vardır. Ona duyulan aşk etrafında olaylar şekillenir.

Efe Ahmet: Yeniçeridir. Yiğit bir delikanlıdır. Binnaz’ın sevgilisidir. Uğruna her deliliği yapacak bir yapısı vardır.

Hamza: Binnaz’ı görmeye gelen kişidir. Efe Ahmet tarafından yaralanır.

ÖZET:

Lale Devri kadınlarından Binnaz, fettanlığı ile her tarafta önlenmiştir. Onun şöhretini uzaklardan işiten Hamza da onu görmeye İstanbul’a gelir. Binnaz’ın sevgilisi ise yeniçeri Efe Ahmet’tir. Efe Ahmet, Hamza’yı bir saldırganların elinden kurtarmıştır. Hamza bunun üzerine Efe Ahmet’e işlemeli bir hançer verir. Ancak Hamza’nın Binnaz ile ilgilendiğini öğrenince aldığı hançer ile Hamza’yı yaralar. Efe Ahmet bu durumdan dolayı ölüm cezasına çarptırılır. Ancak Hamza daha önceden saldırganların elinden hayatını kurtaran kişinin Efe Ahmet olduğunu bildiğinden onu affeder. Efe Ahmet ise bu kurtarmayı nefsine ağır olarak görür ve af kağıdını sevgilisinin önünde yırtarak cellatlara teslim olur.

Yusuf Ziya Ortaç’ın Diğer Eser Özetlerini Okumak için Tıklayınız.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up