Binboğalar Efsanesi Roman Özeti | Yaşar Kemal

  • 13 Mart 2019
  • 1.452 kez görüntülendi.

Binboğalar Efsanesi Roman Özeti | Yaşar Kemal

Cumhuriyet öncesinde de var olan göçebelik , yörüklük temasını ele alan Yaşar Kemal eserinde bu temel yörüklük temel taşının nasıl son bulduğunu bir efsane ile anlatmıştır. Pastoral dile de önem verilen eserde yerleşik hayata geçmek istemeyen yörüklerin efsanesi anlatılmaktadır.

TÜRÜ : Roman

YAZAR: Yaşar Kemal

ÖNEMİ: Göçebe hayattan yerleşik hayata geçerek , mevsimlerin tüm azizliğine uğrayarak yörüklerin yaşamını ele almıştır. Aslında Binboğalar Efsanesi için yörüklerin sessiz çığlığı da deniliyor .

KONUSU: Hıdırıllez şenliklerinde göçebeler kış için sığınacak kalacak yer alırlar. Yerleşik hayata geçmek istemeyen Karaçullu Obası göçebe yaşamlarına devam etmek ister . Kış için gittikleri yerler sahiplenilmiş , yani yerleşik hayata geçilmiştir. Kalmaları ve hayvan otlatmaları için onlardan kira parası isterler yada ayak bastı parası. Karaçullu Obası bu parayı vermek istemeyince de topraklar da istenmez. Kışın ortasında kalırlar. Aslında obasının hayatını değiştirecek Ceren’in aşk hikayesi burada ortaya çıkar eser bunun üzerinden devam eder.

ŞAHIS KADROSU:

Oktay Bey : Ağa çocuğu olan Oktay Bey , Karaçullu Obasından Ceren’e aşık olur. Ceren ile evlenirse obasının topraklarda kalacağının izini de verilecektir fakat Oktay Bey aşkına karşılık bulamaz.

Ceren : Karaçullu Obasının güzel kızı Ceren’in aşığı çoktur. Oktay Bey sadece onlardan biridir. Obasını,Oktay Bey ile evlenerek kışı geçirmesini, sağlayabilecekken , Oktay Bey’in aşkına karşılık vermez. Ceren Halil’e aşıktır.  Oktay Bey’e hiç bir zaman yüz vermez.

Halil : Ceren’in aşık olduğu genç adamdır.

Binboğalar Efsanesi Roman Özeti

Binboğalarda yani Torosların Aladağ’ın koyağında Karaçullu Obası yerleşik hayata geçmeyi ret eder ve yörükleğe devam etmek için kışı geçirecek bir yer ararlar. Uzun süre yer arayan  Karaçullu Obası , kış yaklaşmak üzereyken gittikleri yerlerin sahiplendiğini ve ayak bastı parası istediklerini görürler. Para vermek istemezler ve başka bir yer ararlar. Başka yerlerde de kira isterler , hala yer bulamazlar. Bazen Obanın güzel kızları ile evlenmek isteyen , talip olan olursa onlara yer göstermeye çalışır , yada ayak bastı parası almaz.  Gittikleri son yerde ise Obanın güzel kızı Ceren’e , o yerleşkenin ağasının oğlu Oktay Bey çok aşık olur ve evlenmek ister. Eğer evlenirlerse Karaçullu Obası’nın topraklarında kışı geçirebileceklerini söylerler.

Obasını sürgünden kurtarabilecektir. Karaçullu Obasının son çaresi de budur. Ceren , Oktay Bey’in aşkına karşılık vermez. Ceren , Halil’i sever. Oktay Bey’i umursamaz bile. Karaçullu Obasının son çareside tükenmiştir ve oba dağılışı yaşamaktadır. Kış onları tüketmiş ve dağıtmıştır.  Binboğalar Efsanesi Roman’ı yörüklerin yok oluşuna adeta yakılmış bir ağıttır.

Ayrıca diğer Yaşar Kemal eserleriyle ilgili özetlere bu linkten bakabilirsiniz.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?