Bin Muhteşem Güneş Özeti

  • 04 Aralık 2021
  • 231 kez görüntülendi.

Bin Muhteşem Güneş Özeti

Bin Muhteşem Güneş özeti bakıldığı zaman muhteşem bir başarı yakalayan Hosseini’nin ikinci romanı olmaktadır. Yazar bu roman içerisinde doğduğu toprakları anlatıyor ve aynı zamanda iki kadının kesişen yaşamları ile beraber dostlukları üzerine yazılmış bir kitap olmaktadır. Küçük yaşta evlendirilen kızlar, çocuğu olmayan kadınlar, geçmişe gömülen aşklar ve babaya veya çocukluk aşkına duyulan aşklar olabilmektedir.

Bin Muhteşem Güneş Özeti

Bin Muhteşem Güneş Özeti

Khaled Hosseini, kitap içerisinde dostluk, hasret, insanlık ve aşkı en iyi şekilde anlatıyor ve sade bir dille yazılan olay örgüsü ile beraber çıkmaz yolların nasıl düzlüklere açılabileceğini göstermektedir. Uçurtma Avcısı kitabından bilinen Khaled Hosseini, Bin Muhteşem Güneş kitabını 2003 senesinde meydana getirdi.

Bin Muhteşem Güneş Özet

Bin Muhteşem Güneş özet bakıldığı zaman başrol karakter Meryem, dünyaya talihsiz bir şekilde gözlerini açmıştır, evlilik dışı bir ilişki ile doğmuştur. Meryem’in babası onları istemez ve Meryem’in annesi Nana ile bir kulübede yaşarlar. Günlerden birinde Meryem babasını ziyaret etmek ister ve babasının yanına gider. Meryem’in babası Meryem’i istemez ve evine tekrar gönderir Meryem ise eve geldiği zaman psikolojik sorunları olan annesinin kendisini astığını görür.

Bin Muhteşem Güneş konusu nedir bakıldığı zaman bu noktadan itibaren başlar ve Meryem bu olay üzerine babası ile beraber kalmak zorunda kalır fakat babası Meryem’i göndermeyi aklına koyar. Babası Meryem’in Raşit isimli orta yaşında bir adam ile evlendirmek ister. Meryem istemeyerek evlenir ve aynı zamanda Meryem’i berbat bir hayat bekler. Meryem Raşit’in çocuğunu düşürür bu sebeple Raşit Meryem’e kötü davranmaya başlamaktadır. Meryem artık kötü bir hayat sürmeye başlar ve düşürdüğü çocuk yüzünden sürekli olarak suçlanırken Leyla ile tanışır.

Leyla, Meryem ile aynı kadere sahiptir ve Afganistan içerisinde kadın olmanın zorluklarını yaşamaya başlar. Leyla, Meryem’in komşusudur ve yalnız bir kadındır Raşit ise Leylaya göz dikmiştir ama Leyla Tarık isminde birine aşıktır. Leyla Tarık’tan hamiledir fakat bunu gizleyerek Raşit ile evlenir. Olaylar geliştikten sonra Meryam Raşit’i öldürür, sonrasında asılır Leyla ülkeden kaçar fakat ülkede savaş bitince tekrar gelir.

Bin Muhteşem Güneş Karakterleri

Bin Muhteşem Güneş karakterleri bakıldığı zaman Afganistan’da geçen olayda hayatın gerçekleri acımasız bir şekilde yansıtılır. Savaş her zaman kişileri etkiler, annelerin çocukları ölür, insanlar aç kalır, yaşam ve aşk karışır ve sırf kadın diye Meryem karakterinin zorla evlendirilmesi, erkeklerin zorbalığı roman içerisinde çok iyi bir şekilde yansıtılmıştır. Bin Muhteşem Güneş karakterleri bakıldığı zaman,

  • Meryem, baş karakterlerden biridir ve hayata şansız bir şekilde başlar, evlilik dışı doğan bir karakterdir.
  • Meryem’in babası, Meryem’i istemeyen karakterdir ve Meryem’i sürekli kapı dışarı eder.
  • Raşit, Meryem’in zorla evlendiği orta yaşlı bir karakterdir, kitabın başlarında iyi davranır fakat sonrasında çocuk düşünce kötü davranmaya başlar.
  • Leyla, Meryem’in komşusudur, yolları Meryem ile gelişir, Afganistan’da çıkan savaştan dolayı abilerini kaybeder.
  • Tarık, Leylanın kalbinde olan kişidir ve Leyla’nın tek hayali Tarık ile evlenmektir.

Sonuç

Bin Muhteşem Güneş sonu bakıldığı zaman seneler sonra Leyla ile Tarık’ın yolları kesişmektedir ve gerçek durumu öğrenen Leyla her şeyi Tarık’a anlatır, Raşit bu durumu öğrenir, Leyla’yı döver. Bu durum üzerine Meryem dayanamaz, Raşit karakterini öldürür. Meryem Leyla ile Tarık’ın kaçması için yardım eder sonrasında suçunu itiraf eder fakat bunun sonucunda Meryem asılarak idam edilir. Leyla ile Tarık çocukları alarak mutlu bir hayat yaşamaya başlar fakat Leyla Meryem’i asla unutamaz.

Bin Muhteşem Güneş ana fikri bakıldığı zaman aynı kadere sahip olan iki tahlisiz kadının yaşam öyküsünü ele alır ve genel konusu savaşın insanlara verdiği zarardır. Afganistan’da kadın olmanın zorlukları ile birlikte bu gizemli dünyada savaşın her insanı etkilediğini görmekteyiz. Dram kitabı olan Bin Muhteşem Güneş kitabı genel olarak insanların çaresizliğini anlatmaktadır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?