Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Özet

  • 04 Ekim 2021
  • 8 kez görüntülendi.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Özet

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu özet içeriği ve diğer ayrıntıları okuyucular tarafından merak edilmektedir. Ünlü yazar Stephen Zweig tarafından yazılmış olan ve 1922 yılında yayınlanan kitap 68 sayfadan oluşmaktadır.

Ünlü yazarlardan birisi olan ve son dönemlerde adı daha fazla duyulan Stephen Zweig’in çok sayıda başarılı eserinden birisi olan bilinmeyen bir kadının mektubu oldukça ünlüdür ve psikoloji türünde ortaya konulmuş bir eserdir. Şimdi eserin içeriğine ve özetine bakalım:

 Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Özet

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, oldukça tanınan bir yazar R’nin Viyana’ya dönmesi ile başlar. R karakteri ‘beni hiç tanımamış olan sana’ sözleriyle başlamakta olan bir mektup bulur. Bunun ardından hayatını tamamen farklılaştıracak bir yolculuğa adım atar.

Romanda bir kadının ağzından anlatılan ve çocuğunun ölümü ile başlayarak kendi ölümüyle biten bir kesit yer almaktadır. Kadının hayatının anlatıldığı eserde, ilk gördüğü andan platonik şekilde aşık olduğu adamdan hiçbir zaman vazgeçmediği görülür.

Hiçbir zaman sevgi görmese de onunla bir iki görüşmesini lütuf sayan bir bakış açısına sahip. Bu durum çocuğunun yaşamının sonlanması ile değişir. R’den ona kalmış olan en değerli hazine olarak gördüğü çocuğunu kaybedince mektubu yazmaya karar veren kadın ölmesi koşuluyla mektubu teslim etme kararı alır.

Aslında kadın o kişinin hayatında her daim vardır ancak adam kadını hatırlamamaktadır. Mektup bitip her şey anlaşıldığı vakit bile adamın kadını hatırlaması söz konusu değil. R kadının hayatına dahil olduğu zaman o henüz 13 yaşında küçük bir çocuktur ve babasını kaybetmiş olarak annesi ile birlikte fakir bir yaşam sürmektedir.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Özet

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Özet

Henüz onu görmeden yaşam şeklinden etkilenen kadın ilk gördüğünde ise aşık olur. Yaşamı boyunca görünmez olarak nitelenen kadının annesi başka biriyle evlenip farklı bir yere taşınmak zorunda kalır. Kendini hapsolmuş hisseden kadın ise adama gider. Kapıyı kimse açmayınca kendisi zorlayarak açar ve evde bekler. Adamın başka bir kadınla eve döndüğünde tüm hayalleri yıkılır.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu yer ve zaman üzerinden değerlendirildiğinde Viyana başta olmak üzere pek çok merkez üzerinden ilerler. Evden zorla çıkarılması ile birlikte her şeyden uzak inzivada bir hayat yaşamaya başlar. Viyana’ya döndüğü zamansa adamla karşılaşır ve adam kadını ikna ederek yemeğe çıkarır. 3 gecelik birliktelikten sonra R seyahati çıkar ve kadına ulaşacağını söyler. Ancak asla geri dönüp ona ulaşmaz.

Kadın hamile kalır ve çocuğunu, bağlandığı adamdan geride kalan tek şey olarak doğurur. Farklı kişilerden evlenme teklifi alır ancak her zaman adamı beklediği için hiçbirini kabul etmez. Bir gece yine karşılaşırlar ve adamın kadının hatırlamaması üzerine kadın R’nin yaşamında silik bir hayalet olarak intihar eder.

Alice Harikalar Diyarında Özet başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Karakterler

  • Yazar R
  • Bilinmeyen Kadın
  • Bilinmeyen Kadın ve R’nin çocuğu

Sonuç

Bilinmeyen bir kadının mektubu karakterler bakımından sadedir. Ama bakımından ise oldukça yoğun ve psikolojik içerikler barındırır. Psikoloji alan kişiler için gizemli ve tavsiye edilebilecek bir eserdir. Bunun yanı sıra Stefan Zweig kitapları arasında ünlü romanlardan birisidir.

Kısa oluşu ve ilginç altyapısıyla dikkat çeken eser; okumakta zorlanılsa bile sonuna kadar götürülebilecek bir kitaptır. Tek bir karakterin gözünden ve mektup biçiminde yazılmış olması yazarın başarısını gösteren içeriklerden birisidir.

 Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu sonu itibarıyla de kendine has ve orijinal bir içeriğe sahiptir. Yazan R’nin hayatındaki kadını bir türlü hatırlayamaması ve kadının intiharı gibi trajik içeriklere sahne olmaktadır.

Video Kaynak

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?