Beyoğlu’nun En Güzel Abisi Özeti

 • 03 Aralık 2021
 • 125 kez görüntülendi.

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi Özeti

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi özeti polisiye romanlarda en fazla tanınan Ahmet Ümit’in kitabıdır ve okuyucuları bu romanı ile birlikte İstanbul’da Beyoğlu semtinde bir dramın içerisine sokmaktadır. İstanbul’da en gözde bölgelerden olan Beyoğlu Tarlabaşı bölgesinin değişen yüzünü romanlarda aktarmaktadır. İşlenen bir cinayet sonrasında meydana gelen gerçekliğin karanlık yüzünü anlatmaktadır.

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi özet bakıldığı zaman Yılbaşı gecesinde işlenen bir cinayet ile birlikte Tarlabaşı bölgesinde bir erkek cesedi bulunur. Artık klasik bir Ahmet Ümit polisiye romanı bu noktadan itibaren başlar. Olaylar zinciri tamamen İstanbul bölgesinde geçer ve karanlık sırlar barındıran bir cinayetle birlikte Beyoğlu’nun En Güzel Abisi kitabı en fazla satılan kitaplar arasında girer.

İlginizi Çekebilir – Vurun Kahpeye Kitap Özeti

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi Özeti

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi Özeti

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi Özet

Yıl başında işlenen bir cinayetle birlikte Başkomiser Nevzat ve Ali olay yerine yani Tarlabaşı bölgesine gider. Olay yerine gittikleri zaman ölen kişinin Engin Akça olduğu görülür. Engin Akça, Öz Tarlabaşılılar kulübünün sahibi olan Kara Nizam ile beraber çalışmıştır. Engin tek bir bıçak darbesi ile beraber kalbinden bıçaklanmıştır. Elinde de silahı durmaktadır aynı zamanda Başkomiser Nevzat, olay yerinde bulunan üç çocuğu bulur.

Kiralık katil olan Titiz Tarık Engin’i öldüren kişi olduğu öğrenilir. Başkomiser Nevzat ile yardımcısı Ali, ertesi gün araştırmalarına devam eder. Artık hem Engin’in kimin öldürdüğünü hem de Titiz Tarık karakterinin kim olduğunu öğrenmelilerdir. Engin’i öldürmek isteyen birçok kişi bulunur aynı zamanda meydana çıkan birçok gizemle birlikte Başkomiser Nevzat olayların izini sürer.

Araştırmalarına göre Engin’in öldürüldüğü o gece de sevgilisi Azize’nin çalıştığı gazinoda olduğu öğrenilir ve Azize ile Engin’in kavga ettiğini ve Engin’in olay çıkartarak gittiğini söylenir. En sonunda Başkomiser Nevzat ile Ali, Titiz Tarık’ın kaldığı otele giderler ve kamera kayıtlarına ulaşırlar. Başkomiser Nevzat artık katili bulamayacaklarını düşünür ve bu cinayet karmaşasını çözmeye çalışır.

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi Karakterleri

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi karakterleri genel olarak şu şekildedir,

 • Başkomiser Nevzat, İstanbullu bir karakterdir, karısı ile kızını bir cinayet sonucu kaybeder ve katilleri hala bulamamıştır.
 • Ali, Başkomiser Nevzat karakterinin yardımcısı olmaktadır, genel olarak açık sözlüdür, korkusuz ve cesur bir karakter olmaktadır, Zeynep karakteri ile birlikte flört eder.
 • Zeynep, Ali ile flört eder, Bulgar göçmeni bir ailenin kızıdır, çalışkandır ve Nevzat karakterinin yardımcısı olmaktadır.
 • Kara Nizam, mafya babasıdır, otopark işletir ve 21 yeğeni ile beraber çalışır, aynı zamanda uyuşturucu kaçakçılığı da yapar ve Barbut İhsan’ın düşmanıdır.
 • Barbut İhsan, mafya babalarından biridir, Kara Nizam ile birlikte tek dersi eski sevgilisi ve sonrasında Kara Nizam’ın karısı olan Çilem olmaktadır.
 • Klarnetçi Sadri, Bulgar göçmenidir, sirkte çalarken bıçak kazası sonrasında kendi kardeşini öldürür ve bunun üzerinde İstanbul’daki meyhanede klarnet çalar.
 • Azize, Engin’in meyhanede görev alan solist sevgilisi olmaktadır, ona en yakın kişi klarnetçi Sadri olmaktadır kimsesi yoktur.
 • Engin, kitap başında öldürülen kişidir, Almanya’da doğmuştur yakışıklı ve çapkın karakteri bulunur. İsviçre’de uyuşturucu işine bulaşmış fakat sonra kaçarak İstanbul’a gelir.
 • Engenia, Başkomiser Nevzat’ın Rum asıllı sevgilisidir.
 • Jale, Engin’in eski sevgilisidir.

Sonuç

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi olay örgüsü kısa bakıldığı zaman bir cinayet ve ardından gelen olayları konu alır. Ahmet Ümit, Polisiye romanları arasında en fazla okunan yazarlar arasındadır. Bununla beraber bu romanı ile birlikte İstanbul Beyoğlu semtinde dram ve heyecanı bir arada barındırıyor.

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi karakter analizi ile beraber performanslar İstanbul’un en gözde alanlarından olan Beyoğlu, Tarlabaşı’nın farklı bir yönü gösteriliyor ve bununla birlikte roman içerisinde işlenen cinayet sonrasında meydana gelen gerçekliklerin karanlık yüzü yansıtılıyor. İstanbul’un karanlık yönünü bilmeyenler için Beyoğlu’nun En Güzel Abisi romanı okumak isteyenler için oldukça gerçekçi ve sürükleyici bir roman.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?