Beyoğlu Rapsodisi Roman Özeti – Ahmet Ümit

  • 16 Mart 2018
  • 2.361 kez görüntülendi.

Beyoğlu Rapsodisi Roman Özeti – Ahmet Ümit

Beyoğlu Rapsodisi Ahmet Ümit tarafından kaleme alınan güzel polisiye romanlarımızdan biridir.

ROMAN: BEYOĞLU RAPSODİSİ

YAZAR : AHMET ÜMİT

TÜRÜ: Polisiye roman

ÖNEMİ: Ahmet Ümit’in polisiye roman türündeki başarısını gösteren en önemli romanlardan biridir.

KONUSU: Üç çocukluk arkadaşın hikâyesi ve bir cinayet araştırmasının arkadaşlardan birine sıçraması sonucu ortaya çıkan sıra dışı bir hikâye romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Kenan: Hukuk mezunu olan ama kendi işini yapmayan bir şahıstır. Cinayet fotoğrafları sergisi açmak ister. Bu sergi çalışmaları sırasında en yakın arkadaşı tarafından öldürülür.

Nihat: Kenan’a sergi işinde eşi Melek ile birlikte yardım eden adamdır.

Selim: Mimarlık Fakültesi mezunu bir gençtir. Babası varlıklı biridir. Arkadaşlarının hazırladığı cinayet sergisindeki araştırmalar neticesinde kendisinin üç kişinin katili olduğu ortaya çıkar. Arkadaşı Kenan’ı öldürür.

Katya: Sergi işinde Kenan’a modellik konusunda yardım eden Rus kadındır.

BEYOĞLU RAPSODİSİ ÖZETİ:

Kenan, Hukuk mezunudur ama kendi işini yapmaz babasının sigorta işinde çalışır. Evlenmeyi düşünmeyen, yakışıklı, yaşamayı seven bir tiptir, ölümden döndüğü kazadan sonra ölümsüz olma arzusu doğar. Selim Mimarlık Fakültesi’ni bitirir ama o da kendi işiyle ilgilenmez babasının tekstil fabrikasının başına geçer. Nihat ise annesini küçük yaşta kaybeden, babası tarafından büyütülen bir kişidir. Melek adlı entelektüel bir kadınla evlenir ve Melek evliliklerinde ipleri iyice eline alır. Fotoğrafçılıkla ilgilenen Kenan, ses getirecek bir fotoğraf sergisi açmak ister. Nihat Beyoğlu’nda işlenen cinayetlerin fotoğraflarının sergisini açmasını söyler. Fikir çok ilginçtir. Başkomiser Cüneyt, fotoğraf konusunda destek vereceğini söyler. Kenan, Nihat ve Melek’in arkadaşlarından Katya bu iş için çalışmaya başlarlar. Çalışma esnasında iki ayrı cesedin arkasında bulunan yılanlı tablolar aynı ressam elinden çıkmıştır. Bu iki cinayetin bağlantılı olduğu için araştırmaya karar veren Kenan ve arkadaşları, öldürülen bu iki şahsın sevgili olduklarını öğrenirler. Çok kişiyle görüşüp olayları araştırırlar, hatta Fransız kadın Catherine’yı bile ziyarete Fransa ya giderler. Araştırmalar neticesinde arkadaşları Selim’in babasının üç cinayetin katili, Selim’in de bu çiftlerin katili olduğu sonucuna varırlar. Gerçekler ortaya çıkınca Selim, en yakın arkadaşı Kenan’a da ateş ederek onu da öldürür. Katya ise Kenan’ın tamamlayamadığı sergiyi tamamlar. Sergi çok ses getirir ve bu sergiden dolayı Kenan’ın adı unutulmaz.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?