Beyaz Kale Roman Özeti – Orhan Pamuk

  • 17 Mart 2018
  • 8.589 kez görüntülendi.

Beyaz Kale Roman Özeti

Beyaz Kale, Orhan Pamuk tarafından kaleme alınan güzel postmodern romanlardan biridir. Hatta Türk edebiyatının ilk postmodern romanı olarak da anılır. Ayrıca Orhan Pamuk’un yabancı dile çevrilen ilk romanı Beyaz Kale romanıdır.

ROMAN: BEYAZ KALE

YAZAR: ORHAN PAMUK

TÜRÜ: Postmodemist roman

ÖNEMİ: Bazı akademisyenler tarafından Türk romanının ilk postmodemist romanı olarak kabul edilmesi ile önem arz eden bir romandır. Orhan Pamuk’un yabancı dillere ilk çevrilen eseridir.

KONUSU: OsmanlI’ya esir düşen bilgin bir İtalyan köle ile “Hoca” lakaplı bir âlimin yaşadıkları olaylar ve benzerlikleri sonucunda yer değiştirmeleri romanın konusunu oluşturur.

ŞAHIS KADROSU:

İtalyan Köle: Aklın, sağduyunun ve bilimin temsilcisi olan bir şahıstır. Osmanlı’ya esir düşmüştür. Çalışmaları ile Hoca lakaplı bilim adamına yardım etmiştir.

Hoca: İtalyan kölenin kimliğine bürünerek Batı’ya kaçan ve Batı’ya yerleşen bir şahıstır. Kendisi Osmanlı bilginidir. Toplumu değiştirecek bilimsel projelerin peşinden koşar. İcat ettiği silahın çamura saplanmasıyla başarısız olunan bir savaştan sonra, öldürüleceği korkusuyla Batı’ya yerleşmiştir.

BEYAZ KALE ÖZETİ:

İtalyan Köle olarak da adlandırılan Venedikli bir bilgin, Osmanlı denizcilerine esir düşer. Bilgisinden dolayı bir Osmanlı paşasının dikkatini çeker. Paşa İtalyan köleyi kendisine ikizi kadar benzeyen “Hoca” lakaplı biri ile tanıştırır. Paşa, Hoca ve İtalyan köleden oğlunun düğünü için havai fişek gösterisi hazırlamalarını ister. Çok başarılı bir gösteri hazırlarlar. Birbirlerini iyice tanır ve birlikte çalışmalar yaparlar. İstanbul’da çıkan veba salgınını bertaraf ettiklerini düşündükleri için Hoca müneccimbaşılığa terfi ettirilir. Bu sayede Hoca, Padişah’a yakın olma fırsatı elde eder. Hep yapmak istediği silah için padişahtan destek görür. Silah yapılır ve bu silahla “Beyaz Kale” seferine gidilir. Silah çamura saplanınca sefer başarısız olur. Öldürüleceğinden korkan “Hoca” kendisine çok benzeyen İtalyan köle ile yer değiştirir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?