Beyaz Gemi Roman Özeti – Cengiz Aytmatov

 • 19 Mart 2018
 • 23.975 kez görüntülendi.
Beyaz Gemi Roman Özeti – Cengiz Aytmatov

Beyaz Gemi Roman Özeti – Cengiz Aytmatov

Beyaz Gemi ; çocuk saflığın ve geleceğin temsilcisidir. Ana kahramanının çocuk olması nedeniyle önemli görülen bu romanda konu olarak annesi ve babası tarafından terk edilen bir çocuğun dedesi tarafından büyütülmesi, yaşadığı hayal kırıklıkları ve kaptan olduğuna inandığı babasını araması işlenmiştir.

TÜRÜ: Roman (Sosyal)

ÖNEMİ : Cengiz  Aytmatov’un ses getiren eserlerindendir. Dede geçmişi , çocuk ise geleceği temsil eder. Yıllardır yazarın vermek istediği mesaj ve karakterleri birbirleri ile fazlasıyla uyumludur.

ŞAHIS KADROSU:

Mümin Dede: Çalışkan ve yardımsever bir insan olan Mümin geleneğin temsilcisidir. Ana kahraman olan çocuğun dedesidir.

Çocuk: Anne ve babası tarafından terk edilmiş olan çocuk hayalperest ve mutsuzdur. Doğayı çok sever. Beyaz geminin kaptanı olduğunu düşündüğü babasına kavuşmak için kendini sulara atar.

Orozkul: Katı davranışları ile dikkat çeken şahıstır. Devletin yani rejimin sembolüdür. Orman görevlisi olarak devlet adına çalışır. Mümin Dede’nin damadı olan Orozkul yaptığı kötülüklerle dikkati çeker.

Beyaz Gemi Roman Özeti

Sarı-Taş Vadisi’nde üç aile oturmaktadır: Çocuğun dedesi Mümin ve üvey ninesi, Mümin’in kızı Bekey ve damadı Orozkul, Seydahmet adında bir işçiyle karısı Gülcemal. Romanın başkahramanı çocuğun köyde arkadaşı olmadığı için yetişkinlerle vakit geçirmektedir. En büyük zevki “Tank, Kurt, Eyer ve Deve” adını verdiği kayalarla konuşmak ve dedesinin verdiği dürbünle ara ara gördüğü beyaz gemiyi gözlemlemektir. Çocuk kendisini terk eden anne ve babasına rağmen, babasını beyaz geminin kaptanı olduğunu düşünmektedir. Mümin dede ise çocuğu en iyi şekilde yetiştirmeye gayret göstermektedir. Ailenin en sıkıntılı bireyi ise damat Orozkul’dur. Orozkul çocuğa çok kötü davranmaktadır. Maral Ana soyundan geldiğini düşünen Mümin, torununa da marallarla ilgili masallar anlatarak büyütmüştür. Orozkul intikam almak için Mümin’in maral vurmasını sağlar,ölü maralı gören çocuk büyük yıkıma uğrar. Üstelik dedesinin yaptığını duyduğunda hayata olan inancı kalmaz. Tek hayali beyaz gemideki babasına kavuşmaktır. Balık adam olup babasına kavuşacağını düşünerek kendini dalgalara atar ve sularda gözden kaybolur.

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. İrem İlhan dedi ki:

  Teşekkürler

 2. BedirhanMert dedi ki:

  Çok yararlı oldu teşekkür ederim güzel içerik.

 3. Mustafa dedi ki:

  Bu site sayesinde bütün kitapların özetini bulabiliyorum teşekkürler

 4. Mustafa dedi ki:

  Bu site sayesinde kitapların özetlerini bulabiliyorum teşekkürler

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.