Beyaz Diş Kitap Özeti – Jack London

  • 17 Mayıs 2021
  • 54 kez görüntülendi.

Beyaz Diş Kitap Özeti – Jack London

Beyaz Diş 1909 yılında yayımlanan İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle çıkan yabancı romanlar kategorisindedir. 258 Sayfalık bir klasik olan Beyaz Diş yazarı Jack London. Bu yazıda Beyaz Diş özeti ve Beyaz Diş karakterlerini bulabilirsiniz.

TÜRÜ

Roman

ÖNEMİ

Beyaz Diş kitabı Dünya Klasik Edebiyatının en önemli eserlerinden biridir.

Şahıs Kadrosu

  • Beyaz Diş: Zeki, çevik, vahşi.
  • Kische: Beyaz Diş’in annesi.
  • Gri Kunduz: Beyaz Diş’in ve annesinin ilk sahibidir. Güçlü, adil, cesur bir insandır.
  • Scott: Beyaz Diş’in son sahibidir.

Beyaz Diş Özeti

Beyaz Diş romanı yarı köpek yarı kurt bir kurdun hikayesini anlatmaktadır. Beyaz Diş’in annesinin adı Kiche babasının adı ise; Tekgöz’dür. Tüm gününü anne ve babasını izleyerek geçiren bu yavru kurt bir gün beyaz bir ışık görür ve onun peşinden gider. Gri Kunduz lakaplı bir adamı görür ve onu korkutmaya çalışır, bunun üzerine adam ona vurur. Yavru kurdun ağlamalarına annesi koşar gelir fakat Gri Kunduz denen adam anne kurdu yakalar ve boynuna tasmayı vurur. Yavrukurt annesinin peşini bırakmaz. Annesiyle yavrusu insanların peşinden bu kampa giderler. Kampta kalırken yavru kurda Beyaz Diş adını verirler. Beyaz diş cesaretli ve diğer köpekleri korkutan bir kurttur. Bir gün Gri Kunduz, Beyaz dişin annesini yurtdışına gönderir. Fakat Beyaz diş kampta kalmak zorunda kalır ve burada yaşamayı öğrenir.

Bir gün Beyaz Diş efendisinin oğluna başka çocukların saldırdığını duyar. Çocuğu korumak için koşar ve onu kurtarır. Çocuk babasına olanı biteni anlatır ve bundan sonra kampta herkes Beyaz dişe çok özenli bir şekilde bakar. Fakat bir süre sonra kampta kıtlık olur ve insanlar artık yiyecek bulamadığı için köpek etlerini yemeye başlarlar. Beyaz diş hayatta kalmak için ormana koşar. Bir süre sonra kamp yerine geri döner fakat efendisini bulamaz. Bir süre sonra Gri Kunduz geri döner ve birçok olaydan sonra Beyaz Diş’i Smith denen bir adama satar. Beyaz Diş’e işkenceler yaparak onu hayvan dövüşlerine çıkar ve tüm müsabakalarda rakiplerini yenip, bu yeni efendisine para kazandırmaya başlar.

Beyaz Diş, bu müsabakalarda bir gün Cherokee denen köpeğe yenilince sahibi Beyaz Diş’i öldüresiye döver. Beyaz Diş’e acıyan başka bir adam Smith’e gelip para karşılığında kurdun kendisine verilmesini ister. Beyaz Diş yeni sahibi Scott’a ilk başlarda alışamaz fakat sonra adamın gösterdiği ilgisiyle hırçınlığı geçer. Yeni sahibi onu San Fresco’ya yani kendi ailesinin yanına yerleştirir. Kurt gittikçe ailedekilere alışır ve onları korur.

Bir gün Scott’un düşmanı olan Jim Hail hapishaneden kaçar ve Scott’un izini bulup onu öldürmeye çalışır. Beyaz Diş, sahibini korumak için kendini tehlikeye atar. Sahibini kurtarmak için kendi de büyük bir yara alır. Uzun tedavilerin ardından eski haline geri döner. Scott ve ailesi ona Kutsal Kurt demeye başlar.

Beyaz Diş kitabını satın almak için tıklayınız.*****
EserOzetleri.Com adresini daha hızlı ziyaret edebilmek için Sık Kullanılanlara eklebilirsiniz.
Bunun için Ctrl + D yapmanız yeterlidir.

Ayrıca yorum yaparak düşüncelerinizi kolayca paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınız Editörlerimiz tarafından en kısa sürede onaylanacaktır.
Önerileriniz, katkılarınız ve destekleriniz için teşekkür ederiz.
EserOzetleri.Com
*****
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?