Betimleme Nedir?

  • 20 Mayıs 2021
  • 183 kez görüntülendi.

Betimleme Nedir?

Betimleme nedir buna yönelik detaylı bilgiler  sizlere sunulmaktadır. Bu yazımızda, Betimleme yaparken nelere dikkat edebileceğimize göz atabilirsiniz. Betimleme nedir betimleme bir edebi sanat olarak ortaya çıkan kelimeler ile resim yapma sanatıdır. Betimleme sanatı ile okuyucuya görsel zenginlik sunulur. Başarılı bir şekilde uygulanmış betimleme sanatı ile yazı okuyucunun önünde bir fotoğraf karesi ya da bir resim gibi belirir.

Betimleme Sanatı Nerelerde Kullanılır?

Betimleme sanatında okuyucu da eserin bir parçasıdır ve ayrı düşünülemez. Betimleme sanatı ile okuyucuya tüm mekân tasvirleri, tüm ortam koşulları detaylıca açıklandığı için okuyucu kitaptaki tüm bu yerleri gezmiş ve görmüş gibi hisseder. Başarılı bir betimleme sanatında okuyucunun dikkati dağılmaz ve tüm bu betimlemelerden keyif alır.

Betimleme sanatı en çok klasik eserlerde görülür ve en çok klasik edebiyat eserlerinde başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Çünkü klasik edebiyat eserlerinin klasik olmasını sağlayan özellik yüzyıllar boyunca değerini koruyan yapısıyla açıklanır.

Betimleme özellikleri en çok 18-19. Yüzyıl eserlerinde sıkça görülür. O zamanlar fotoğraf, video gibi görsel algı araçları yaygın olmadığı için insanlar resim ve edebiyat ile yaratıcı dünyalarını geliştirirlerdi. Bu nedenle eski klasik eserlerde betimlemeler fotoğraflar ve video yerine geçebilen, yazıya güçlü anlatım özelliği kazandıran en önemli edebi ögelerden biriydi. Başarılı yazarlar bu nedenle geçmişten günümüze edebi sanatları en iyi uygulayan yazarlar olma özelliğini taşır.

Günümüz teknoloji çağında dijital görsellik çok ön planda olduğu için kitaplarda yer alan betimleme sanatları okuyucular için sıkıcı ve yetersiz gelebilmektedir. Ancak klasik eserlerde yer alan betimleme zenginliğiyle tanışan okuyucular dijital çağın görsel zenginliğini unutacak bir okuma şöleni yaşayabilmektedir. Betimleme yalnızca çevresel koşulların betimlenmesini sunmaz ruhsal betimleme ve kişilik portreleri de betimlemeye dâhil ögeleri oluşturur.

Betimleme Sanatı Okuyucuya Ne Kazandırır?

Betimleme sanatı okuyucunun hayal dünyasını büyük ölçüde geliştiren en önemli edebi sanatlardan birisidir. Zengin betimlemeler ile dolu klasik edebiyat eserlerinden okuyan bir okuyucu günlük hayatta daha yaratıcı olur vehayata karşı bakışı daha yaratıcı perspektiften gerçekleşir. Betimleme sanatından keyif alan okuyucular için gerçek hayatta da en ufak ayrıntılar sanatsal değer taşımaya başlar.

 

Betimleme Örneği

“Kitabevi iki kattan oluşmakla birlikte üst kat satışa henüz arz edilmemiş veya satış dışı kalacak kitapların son durağı olarak kullanılıyor. Tüm heyecan giriş katında, giriş katı yetmiş metrekare dolaylarında ve birkaç metrekarelik bölümü işyeri sahibinin özel odası olarak ayrılmış. Bu insan, nitelikli kitapları seçen, çoğunu okuyan zarif bir kitap tutkunu, Kitabevini orta yaşlı bilge bir beyefendi olan yeğeniyle birlikte yönetiyor.”

Bir kitabevinin görüntüsünü zihnimizde canlandırdığı için yani sözcüklerle resim çizdiği için bu parçada betimleme yapılmıştır.

 

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?