Berlin’in Nar Çiçeği Roman Özeti | Füruzan

  • 10 Haziran 2019
  • 635 kez görüntülendi.

Berlin’in Nar Çiçeği Roman Özeti | Füruzan

Berlin’in Nar Çiçeği eseri , yazarımız Füruzan’ın diğer eserleri gibi akıcı ve etkileyici bir dile sahiptir. Füruzan yine bu eserinde de kadın , göç , çocuk konularını ve temalarını detaylıca işlemiştir. Berlin’in Nar Çiçeği Almanya’da ki komşuluk , aile ilişkilerinin 2. Dünya Savaş günlerine dayanan anıların ve sevginin gücünü gösteren eserdir.

TÜRÜ :  Roman

YAZAR : Füruzan

KONUSU: 2. Dünya Savaşı’ndan itibaren başlayan Berlin’in Nar Çiçeği , Alman yaşlı kadın , aynı zamanda eserin baş karakteri olan ;  Frau Lemmer’in hayatı , yaşadığı yalnızlık ve sevgisiz kalışı ile roman kurgulanmıştır. Fakat Almanya’ya gelen işçi Türk ailesi onun düşüncelerini ve hayat ile olan bağını değiştirir.

ÖNEMİ:  Irkçılığı , insanların birbiri hakkında ki ön yargının yersiz olmasını eser vurgulamaktadır. Sevgisizliğin , yalnızlığın ; insanın hayat ile olan bağı arasında ki ince bağı nasıl etkilediği Berlin’in Nar Çiçeği’n de görebiliyoruz. Füruzan bu konuyu oldukça sade ve akıcı kalemi ile bizlere detaylı bir şekilde hissettirebiliyor. 

Berlin’in Nar Çiçeği Roman Özeti

Frau Lemmer ; 2. Dünya Savaşı zamanında eşini cepheye göndermiş , çocuklarına tek başına bakmış alman bir kadındır. Zamanla çocuklarının da çeşitli bahanelerden dolayı annelerinden uzaklaştığı için , yıllar geçtikçe kadın yaşlanıp yalnız kalmıştır. Almanların ırkçı , yabancı insanlara karşı aldıkları tavırlardan , birbirine yabancılaşmaları bilinmektedir. Komşuluk ve insan ilişkileri çok da sıcak olmayan bu ülkeye , çalışmak üzere işçi bir Türk ailesi gelir. Bu işçi Türk ailesi , yaşlı Alman kadın Frau’nun oturduğu kata taşınırlar. Komşu olurlar . Başta uzak ve sevgisizlikten tek başına bir köşede ölümü bekleyen alman yaşlı kadın , bu komşularının ahbaplığı sayesinde yeniden hayat bulur. Yeniden sevmek ve sevilmek duygularını tadar. Hayatında tekrardan bir tomurcuk yeşerir.Kendi öz torunları olmamasına rağmen komşu çocuklarının büyükanne demesi çok hoşuna gider. Yeni doğan küçük bebeğe sevgi ile bağlanır. Bu Türk aile onun için sevgi kaynağı olmuştur. Tek başına mutsuz , yalnız , sevgisiz yaşlı kadın gitmiş yerine hayatının son günlerini sevgi dolu , mutluluk dolu yaşayan bir kadın gelmiştir.

Diğer Roman Özetleri İçin Tıklayınız.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?