Beng ü Bade Kitabının Özeti ve Önemi

  • 09 Ocak 2022
  • 14 kez görüntülendi.

Beng ü Bade Kitabının Özeti ve Önemi

Beng ü Bade eseri Fuzuli’ye ait olan bir mesnevi türüdür ve Fuzuli’de 16.yüzyılda yaşanmış ve aynı zamanda yaşamının tamamı Irak topraklarında geçen bir divan şairi olmaktadır. Asıl adi ile Mehmet olan Fuzuli, Şah İsmail Bağdat bölgesini ele geçirince ona Beng ü Bade mesnevisini yazmıştır. Bununla beraber Esrar ve Şarap adı verilen bu eser içerisinde iki nesne karşılaştırılmıştır tamamen alegorik bir eser olmaktadır.

Beng ü Bade anlamına bakıldığında Beng Kenevir anlamına gelir ve aynı zamanda divan edebiyatı içerisinde esrar ile afyon ile eş anlamlı olarak kullanılmıştır. Afyon ile esrar bilindiği gibi Hint keneviri yapraklarından üzerindeki tüylerin dibinde yer alan ve bir çeşit sakızdan elde edilen uyuşturan bir madde olmaktadır. Fuzuli ise Beng ü Bade eseri içerisinde beng ile badeyi tamamen alegorik bir anlam içerisinde işlemiştir.

Beng ü Bade Özeti

Beng ü Bade özeti Bade içki meclisi içerisinde boza, arak ve nebiz adındaki arkadaşları ile eğlenir. Bu noktada Bade kendine büyük bir inanç ile güvenir. Üstelik gençlik döneminin verdiği bir toyluk ve enerji ile beraber herşeyin kaba kuvvetle çözüldüğüne inanır. Saki, bunlaların yanına gelerek onlara Bengü konusunda ilgi ve övgü ile bahsetmektedir. Rakip tanımaz olan Bade arkadaşı olan Boza karakterini Beng’e elçi olarak yollamaktadır.

Elçi geldikten sonra Beng arkadaşları iel eğlenmektedir ve Beng’in eğlencesine kapılan Boza ile arkadaşı olan Bade’ye ihanet etmektedir. Bu duruma kızan Bade ise ordularını alır ve Beng’e karşı bir savaş açar fakat sonunda Bade, Beng’e galip gelir.

İlginizi Çekebilir – Cihannüma | Kâtip Çelebi

Beng ü Bade Konusu

Beng ü Bade konusu eseri içerisinde içine kapanık olgun ve aynı zamanda akla önem veren bir hükümdarı sembolize eder. Beng’in en sevdiği çiçek gül olmaktadır ve eser konusunda inceleme yapanlara göre de eser içerisindeki Beng ise ikinci Beyazıt’ı sembolize eder. Fakat eser içerisinde Beng ile Bade mukayesesi yaparak Bade’nin üstünlüğü ile biten eser içerisindeki Beng Özbek hanı olan Şaybani Han olabileceği de düşünülmektedir.

Fuzuli’nin ilk yazdığı eser olan Beng ü Bade ilk mesnevi olmasından dolayı önemlidir ve bu eser içerisinde naat, tevhid ile Hz. Ali’ye olan methiyeden sonrasında ise Şah İsmail’e bir methiye bulunmaktadır. Sonrasında ise şarap, rakı, bade ve benzerinin mücadelesini çatışmaları içeren asıl bölüm başlamaktadır.

Beng ü Bade Önemi

Beng ü Bade önemi bakıldığında 16 yüzyıl başlarında ve aynı zamanda tahminen 1510 ile 1514 seneleri arasında yazılmıştır. Şah İsmail Bağdat’ı ele geçirdiği zaman Fuzuli bu eserini ise Şah İsmail’e takdim etmiştir. Beng ve Bade asıl olarak iki ayrı hükümdarı işaret eder ve esrar ve şarap anlamından ziyade alegorik anlamlar ve amaçlar taşıyan bir eser olabilmektedir.

 

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?