Bay Muannit Sahtegi’nin Notları Özeti – Vüsat Orhan Bener

  • 22 Mart 2018
  • 702 kez görüntülendi.
Bay Muannit Sahtegi’nin Notları Özeti – Vüsat Orhan Bener

ROMAN: BAY MUANNİT SAHTEGİ’NİN NOTLARI

YAZAR: VÜSAT ORHAN BENER

TÜRÜ: Psikolojik-Siyasi roman

ÖNEMİ: Bay Muannit Sahtegi’nin tuttuğu günlüklerle oluşturulmuş bir roman olması açısından önem arz eder.

KONUSU: Bay Muannit Sahtegi’nin bireysel duygularının ve Türkiye’nin siyasal olaylarının iç içe geçerek tutulan günlüklerle anlatılması romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Bay Muannit Sahtegi: 1922 doğumlu bir devlet memurudur. 36 yıl çalışmış emekli olmuştur. Maddi sıkıntılarla boğuşur, içki içen, yalnız ve sıkıntılı bir kişidir. Duygularını günlükleriyle dile getirir. Evlat edindiği Fatoş’a yıllar sonra farklı duygular besler.

Fatoş: Bay Muannit Sahtegi’nin evlat edindiği bayandır. Aralarında 25 yaş vardır. Fatoş ile Bay Muannit Sahtegi arasında güçlü bir bağ vardır. Tutulan günlüklerin asıl sebebi Fatoş’tur.

Cevdet: Bay Muannit Sahtegi’nin yanındaki önemli kişilerdendir. 1979 yılında yurt dışındadır. Bay Muannit ile yazışırlar.

ÖZET:

Bay Muannit Sahtegi, 1979 yılında yazmaya başladığı günlüklerini devam ettirmektedir. Günlüklerinden anlaşılacağı üzere Bay Muannit Sahtegi’nin yaşamında ve kişiliğinde değişmeler olmuştur. 36 yıl çalıştığı memurluktan emekli olmuş ve avukatlık mesleğini sürdürmüştür. İçki içen Bay Muannit, bodrum katındaki bir evde tek başına yaşar. Huysuz bir inatçıdır ve ölüm korkusu vardır. Maddi sıkıntılarla boğuşması önemli bir özelliğidir. Üç kez evlenmiş ve boşanmıştır. Günlük tutmasının nedeni kendisinden 25 yaş küçük olan evlatlığı Fatoş’un eğitim için Ingiltere’ye gidişidir. Evlat edindiği bir kız olmasına rağmen Bay Muannit Sahtegi ona karşı farklı duygular beslemeye başlamıştır. Günlüklerinde Fatoş’un da aynı duygularda olduğunu yazar. Bu bireysel duygularının dışında bir dönem Türkiye’sinin siyasi olaylarını, siyasi cinayetleri, sıkıyönetimi de günlüklerle okuyucuya sunar.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet BULGAY dedi ki:

    guzel bir esermiş

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up