Başka Bir Şey Roman Özeti – Ahmet Batman

  • 25 Mart 2021
  • 197 kez görüntülendi.

Başka Bir Şey Roman Özeti – Ahmet Batman

Son dönem popüler yazarlarından Ahmet Batman daha çok denemeleriyle okurların karşısına çıkmaktaydı. Başka Bir Şey ile ise ilk kez bir roman denemesi yapmış. Dolayısıyla okurlar yazarın ilk romanını okuyacaklar.

Türü: Roman

Önemi: Sade dili ve betimlemelerden uzak, sadece sonuç odaklı; fakat sonunda da şaşırtan bir roman ile karşı karşılaşıyoruz. Özlü söz niteliğinde cümleler ile Batman kendine has bir üslubu oluşturmaya çalıştığını görüyoruz.

Başka Bir Şey Konusu: Annesini ve kız kardeşini bir kazada kaybetmiş iki kardeş ve kazadan sonra kendini tamamen hayattan soyutlamış bir babanın öyküsü anlatılıyor. Yardımsever ev sahibi ve gönlü güzel komşu kızı da geride kalanların yardımcısı oluyor. İnanmaya, yaşamaya ve hissetmeye değer bir rüyanın peşinden koşanların öyküsü anlatılıyor.

Şahıs Kadrosu:

Aras: İki kardeşten birisi ve Leyla’ya aşık olan kişidir.

Leyla: Aras’ın aşık olduğu kızdır

Başka Bir Şey Hikaye Özeti

Başka Bir Şey romanında annesini ve kız kardeşini elim bir kazada kaybetmiş iki kardeş ile karşılaşırız. Aynı şekilde iki kardeşim babaları vardır ve o da kazadan o kadar fazla etkilenmiştir ki kendini tamamen hayattan soyutlamıştır. Ev sahipleri ise yardımseverliği ile öne çıkmakta ve bir o kadar gönlü güzel komşu kızı anlatılmaktadır.

Her şey aslında bir rüya ile başlar. Fakat asıl mesele rüyalara inanıp inanmamakta. Aras önceleri rüyalara inanamamaktadır. Ancak aynı rüyayı birkaç kez görür. Uyandığında ya da günün herhangi bir anında rüyanın tamamını ise bir türlü hatırlayamaz. Her seferinde en fazla yarısını veya küçük bir bölümünü tamamlamış bir hikayeye bakar gibi bakar rüyalara.

İlk etapta bir rüyanın peşinden koşmak anlamsız gelir. Fakat kalbinin sesini dinlemenin daha iyi olacağına karar verir. Bunun nedeni ise kalbini hafife almaktan, sezgilerini görmezden gelmekten korkmasıdır. Bu noktada asıl önem kazanan ise gördüğü rüyayı başka bir yerde başka birisinin de görüp görmediğidir. Peki bu nedir?

Bu aşktır. Aşkın tanımı ve şekli ise sabit değildir. Kimi zaman rüyadaki mor bir şemsiye, kimi zaman yanı başınızdaki bir gazoz kapağı, kimi zamansa gizli bir zamandır.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?