Balıkesir Muhasebecisi Tiyatro Özeti | Reşat Nuri Güntekin

  • 12 Mart 2019
  • 699 kez görüntülendi.
Balıkesir Muhasebecisi Tiyatro Özeti | Reşat Nuri Güntekin

Balıkesir Muhasebecisi Tiyatro Özeti | Reşat Nuri Güntekin

Roman ve hikaye konusunda kalemi kuvvetli olan yazarımız Reşat Nuri Güntekin ; tiyatro alanında da değerli eserler vermiştir. Bunlardan birisi olan Balıkesir Muhasebecisi aslında gerçek hayatta yaşanılan olayları göstermektedir. Namuslu ve sade bir muhasebeci iken ; İstanbul’a gelip vurguncu ve zengin olan Tahir Bey’in aile içi iletişimlerini , tepkilerini oyunda görmekteyiz.

 TÜRÜ : Tiyatro

YAZAR: Reşat Nuri Güntekin

ÖNEMİ: 1953 yazılan , 1971 yılında yayımlanan eser ; para ve namus çatışmasının işlendiği oyun bir çok kez sahnelenmiştir. Günümüzde hala oyun sergilenmektedir. Reşat Nuri Güntekin tiyatro alanındaki eserlerinde yaşanan insani olayları tüm gerçekliği ile kaleme almıştır.

KONUSU: Para ve namus arasında çatışma yaşayan Tahir Bey , karar verip eski namuslu hayatına dönmeye kara verir. Aslında bu vurguncu zenginlikten şikayetçi gibi görünen ailesi , eski hayatlarına geçeceklerini duyunca karşı çıkarlar . Söyledikleri ve yaptıkları bir değildir. Herkes Tahir Bey’i işinden dolayı kötü beller fakat kimsede o işi bırakmasını rahatlarının bozulmasını istemez.

ŞAHIS KADROSU:

Tahir Bey: Eserin kahramanıdır. Balıkesir’de ki masum ve sade namuslu hayatını geride bırakır. İstanbul’a gelip kolay yoldan para kazanmak için yasa dışı yollarla iş yapar ve namuslu sade hayatını geride bırakır.

Huriye : Tahir Bey’in eşidir. Bu durumdan en çok şikayetçi olan kişidir. Şikayetçi olmasına rağmen , Tahir Bey Balıkesir’e geri dönmek istediğinde bu duruma karşı çıkar. Kocası hapishaneye girdiği zaman dolandırıcılıktan değilde adam öldürmekten keşke hapishaneye düşseydi der.

Necdet : Tahir Bey’in oğludur. İstanbul’da ki zengin hayatından en fazla nasiplenen ve bunun keyfini süren kişidir. etraftaki insanların ne diyeceğini ara sıra düşünse de keyfini bozmaz.

Leyla : Tahir Bey’in kızıdır.Annesi gibi etraftaki insanların neler diyeceğini fazlasıyla düşünür ve babasının vurguncu , dolandırıcı oluşundan çok şikayetçidir. Bu zengin hayatından da yinede vazgeçmek istemez.

Şerif Ali : Tahir Bey’in kayınbiraderidir. Özellikle Tahir Bey hapishaneye düştüğü zaman namus bekçisiymiş gibi sözler savurur. Ailenin diğer fertleri gibi Balıkesir’deki hayatı özlediğini savunur. İnsanların eniştesi dolandırıcı lafına duymak yerine Balıkesir’de namuslu ama fakir olmayı istediğini söyler.

Balıkesir Muhasebecisi Tiyatro Özeti

Namuslu ve sıradan bir memur olan Tahir Bey , arkadaşının biri tarafından ikna edilerek İstanbul’a gelir. 2. Dünya Savaşı’n dan sonra ”köşeyi dönmek ve ya vurgun yapmak ” gibi insani duygular ortaya çıkmıştır. Yani yasa dışı işler yaparak kolay yoldan para kazanan Tahir Bey artık zengindir. Dolandırıcılık ve ya vurgunculuk yaparak para kazanmaya başlamıştır. Eşi Huriye , Leyla ve Necdet bu durumdan çok şikayetçidir. Sürekli Balıkesir’de ki hayatlarını namuslu günlerini özlemektedirler. Sürekli insanların neler dediklerini söylerler. Tahir Bey’i resmen aile dışı etmişlerdir. Misafirlerin yanına bile Tahir Beyi’i çıkarmazlar , onu kötü baba olarak bellerler. Onu kötüleyip dışlarlar. Bu durumdan bu kadar şikayetçi olup aslında hayatlarının , zenginliklerinin tadını çıkarıyorlardır.

Tahir Bey bir gün hapishaneye düşer ve ailesi artık tamamen isyanda ve söylenmeye fazlasıyla devam ederler. Tahir Bey bu durum sonucunda bir karar alır ; tüm mal varlığını hayır kurumlarına bağışlayacağını ve Balıkesir’de ki namuslu, sade hayatına geri döneceğini söyler. Hapisten çıkar. Aile her ne kadar zenginlikten ve Tahir Bey’in yasa dışı işler yapmasından şikayetçi olsa da bu duruma karşı çıkarlar. Balıkesir’e gitmek istemezler. Zengin hayatlarını bırakmak istemezler. Dediklerinin arkasında durmazlar ve Tahir Bey’in bu işine devam etmesini isterler. Ahlaksal açıdan bilgelik taslayan aile aslında ahlaksal olarak çökmüştür. Balıkesir’e dönmeyip , İstanbul’da ki yaşantılarına devam ederler.

 

 

Yazıyı Paylaş


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.