Bağrı Yanık Ömer Özeti – Mahmut Yesari

  • 14 Mart 2018
  • 3.760 kez görüntülendi.

ROMAN: BAĞRI YANIK ÖMER

YAZAR: MAHMUT YESARİ

TÜRÜ: Sosyal-Psikolojik roman

ÖNEMİ: Boşanan çiftlerin çocuklarının yaşadıkları psikolojiyi yansıtması açısından önemli bir romandır.

KONUSU : Annesi ve babasının ayrılmasından sonra üvey baba ve üvey anne arasında kalan, uğradığı her türlü felaket karşısında acılarını anne ve babasına belli etmeden yaşayan Ömer’in ölümüne uzanan hazin hikâyesi romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Ömer: Romanın ana kahramanıdır. Annesi ve babasının boşanması ile acılarla tanışmaya başlamış bir çocuktur. Üvey babasından kaçtığı bir gün susuz kalarak, bağrı yanık bir şekilde ölmüştür.

Bakır Efe: Ömer’in babasıdır. Karısından ayrılarak Fatma ile evlenir.

Emine: Ömer’in annesidir. Kocasından ayrıldıktan sonra Mehmet Efe ile evlenir.

ÖZET

Bakır Efe varlıklı bir ağadır. Eşi Emine, oğlu ise Ömer’dir. Anne ve babanın çocukları Ömer’e aşırı düşkünlükleri vardır. Ancak kendi aralarında sorunlar yaşayan çift Ömer olmasa çoktan boşanacaklardır. Ömer beş yaşındadır ve boşanma olursa yedi yaşına kadar annesinde kalacaktır. Ancak anne de baba da Ömer’den ayrılmak istemezler. Bakır Efe oynadığı oyunlar neticesinde hem boşanmayı başarır hem de oğlundan ayrılmaz. Ömer ise ince ruhlu bir çocuktur. Annesinde ayrıldığı için çok üzülür ama babasını üzmek istemediği için de belli etmez. Ayrıca Bakır Efe maddi sıkıntıları olunca Aktaşlı Halil Ağa’nın varlıklı kızı Fatma ile evlenir. Üvey anne ile de tanışan Ömer, iyice üzülmektedir. Emine ise bencil bir adam olan Mehmet Efe ile evlenmiştir. Ömer artık hem üvey anne hem de üvey babanın sevgisizliği arasında git gel yapmaktadır. Bağ yolundaki bir kulübede kalan Ömer, babasına annesinde annesine de babasında kaldığını söylemiştir. Sıcaktan ortalığın kavrulduğu bir gün üvey annesinin bağına giden Ömer, üvey babası tarafından taşlanarak kovalanır. Susuzluğunu giderecek bir damla su bulamayan Ömer, sıcak taşlar arasına bağrı yanık bir şekilde uzanıverir.

Yazıyı Oyla
Popüler Aramalar

Yorumlar (2 Yorum)

  • Bu güzel eser özeti sayesinde bir deneme sınavında full yaptım. Sağ olun. İyi ki varsın Eserozetleri.com

  • harika bir kitap okumanızı tercih ederim bende kitabı var ödev için lazımdı kargodan istedim geç kaldı buradan yardım aldım ellerinize sağlık çok teşekürler arkadaşlar cidden bu kitabı okumanızı tavsiye ederim

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?