Aynadaki Yalan Roman Özeti – Necip Fazıl Kısakürek

  • 25 Mart 2018
  • 3.649 kez görüntülendi.
Aynadaki Yalan Roman Özeti – Necip Fazıl Kısakürek

ROMAN: AYNADAKİ YALAN

YAZAR : NECİP FAZIL KISAKÜREK

TÜRÜ: Otobiyografik-Psikolojik roman

ÖNEMİ: Necip Fazıl’ın kendi hayatından izler taşıyan roman, bir şahsın bohem hayatını bırakarak manevi aydınlığa ulaşmasını anlatması bakımından önemlidir.

KONUSU: Kendi özünden uzaklaşan, yanlış Batılılaşan aydınları eleştirerek kendi değerlerine dönüş yapan aydının macerası kitabın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Naci: Romanın başkahramanıdır. Belma’ya âşıktır. Yaşadığı bohem hayattan uzaklaşarak kendi özüne dönen bir adamdır. Tasavvufa yönelerek ruhi anlamda arınma yolunu seçer. Naci, Necip Fazıl’ın kendi hayatından izler taşımaktadır.

Hatçe: Askeri bir görev sırasında Naci’nin tanıdığı kızdır. Naci’nin akıl hocası Hüsmen Ağa’nın torunudur. Lösemi olan Hatçe, ölür. Ölmeden önce Naci ile evlenir. Mine: Solcu olan ve kendini farklı gösteren bir kızdır. Naci’yi sever. Bir kaza sonucu ölür.

Belma: Naci’nin hayatındaki en önemli kadındır. Naci onu sever ama yaşanılanlar Naci’yi kendisine düşman haline getirir.

ÖZET:

Naci felsefe fakültesinde doçentlik tezi hazırlayan bir gençtir. Sol görüşlü Mine Naci’yi sevmektedir. Naci ise ona ilgi göstermemekte kendisinin hayatının merkezinde ise Belma’yı görmektedir. Hüsmen Ağa Naci’nin akıl hocalığını yapmış olan ilim sahibi, bilgili bir şahıstır. Bir baloda Belma ile tartışan Naci bundan çok etkilenir ve kendi dünyasına çekilir. Tasavvuf ile tanışır. Belma ile bağlarını koparan Naci, akıl hocası Hüsmen Ağa’nın hastanede yatmakta olan hasta torunu ile gönül bağı kurar. Onunla evlenmesine rağmen Hatçe ölür. Üniversite çalışmalarını tamamıyla tasavvufa doğru yönelten Naci’nin yazdığı tez kabul görmez. Hocaları tezi çağdışı bulmuşlardır. Kendisini seven Mine de bir kaza sonucu ölür. İyice içine kapanan Naci ruhi bir olgunluğa doğru yol alır.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. İsimsiz dedi ki:

    saat 3.45 ve gözlerim kan çanağı bir sela sesi

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up