Aynadaki Kadın Roman Özeti – Ahmet Hamdi Tanpınar

  • 24 Mart 2018
  • 3.694 kez görüntülendi.
Aynadaki Kadın Roman Özeti – Ahmet Hamdi Tanpınar

Aynadaki Kadın Roman Özeti – Ahmet Hamdi Tanpınar

Aynadaki Kadın roman özetini sizler için hazırlamış bulunuyoruz. Ahmet Hamdi Tanpınar tarafından kaleme alınan Aynadaki Kadın eseri sosyal siyasal roman tarzında yazılmıştır. Bu roman Ahmet Hamdi Tanpınar yaşarken tamamlanmamıştır. Yazar öldükten sonra onun kendi notlarının toplanmasıyla oluşturulmuş ve tamamlanmıştır. Bu yönüyle ilginç bir hikayesi olan bir romandır.

ROMAN: AYDAKİ KADIN

YAZAR: AHMET HAMDI TANPINAR

TÜRÜ: Sosyal-Siyasi roman

ÖNEMİ: Ahmet Hamdi Tanpınar’ın yaşarken tamamlayamamış olması ve ölümünden sonra notlarının toplanarak oluşturulması açısından önemlidir.

KONUSU: Romanın başkahramanı Selim Baka şahsında, İstanbul’un aydın çevrelerinin yozlaşmış ve ahlaksızlaşmaya başlamış yaşamları anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Selim Baka: Romanın ana karakteridir. İstanbul’un köklü ailelerinden gelen bir mirasyedidir. Sonraları para sıkıntısı çeker. Onun gittiği bir partide tanıdığı insanlar aracılığıyla İstanbul’un sosyal ve siyasi yaşamı anlatılır.

Leyla: Selim’in eski aşkıdır. Verdiği bir partiyle birçok insanı bir araya toplar ve romanın asıl bölümü bu partideki insanların ilişkileriyle oluşur.

AYNADAKİ KADIN ÖZET:

Selim Baka İstanbul’un köklü ailelerinden gelen bir mirasyedidir ve “İflas” adında bir roman yazmaktadır. Oturduğu köşke dair derin hatıraları vardır ancak parasızlık nedeniyle köşkü satılığa çıkarmıştır. Leyla ise Selim’in eski sevgilisidir. Leyla’nın verdiği partiye katılan Selim toplumdan uzaklaşmış iş adamı, bürokrat, diplomat, ressam, politikacı ve yazarlardan oluşan birçok şahsı bu partide görür. Partide bulunanlar da büyük bir ahlak çöküntüsü vardır. Selim bu yüzden bu topluluğu Sodome’a benzetir. Bu topluluktaki kişilerin şahsında ülke siyasetine, sanatına, sosyal yaşamına büyük eleştiriler getirilmektedir.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up