Aylaklar Roman Özeti – Melih Cevdet Anday

  • 23 Mart 2018
  • 716 kez görüntülendi.
Aylaklar Roman Özeti – Melih Cevdet Anday

Aylaklar Roman Özeti

Aylaklar romanı Melih Cevdet Anday tarafından kaleme alınan güzel bir eserdir. Eser, sosyal roman olma özelliği taşımaktadır. Aylaklar romanı bir dönemim sosyal yapısı hakkında çarpıcı bilgileri günümüze ulaştırmaktadır.

ROMAN: AYLAKLAR

YAZAR: MELİH CEVDET ANDAY

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Abdülhamit Paşa’nın mirasına konan, hazır yiyicilikle geçinen insan grubunun şahsında bir dönem sosyal yaşantısının anlatılması açısından önemli bir romandır.

KONUSU: Şükrü Paşa’dan kalan köşkte oturan eşi Leman Hanım ve yakınlarının yaşam hikâyeleri ve çalışmadan yaşamayı hayat felsefesi haline getirmiş insan grubunun sonu hazinle biten öyküleri romanın konusudur.

ŞAHIS KADROSU:

Şükrü Paşa: Köşkün asıl sahibidir. Leman Hanım’ın eşidir.

Leman Hanım: Şükrü Paşa’nın eşidir. Köşkün annesidir. Köşk için kaygılanan bir kişidir. Ancak kendi hataları ve yakınları yüzünden köşkü kaybeder, hastalanıp ölür. Davut Bey: Leman Hanım’ın eşidir. Yaşamayı seven, gamsız bir adamdır.

Pakize: Leman Hanım’ın kızıdır. Zengin bir adamla evlendirilmeye çalışılır. Doğum yaparken ölür.

Muammer: Leman Hanım’ın torunudur, iyi yetiştirilmiştir. Ayla ile evlenir ama mutlu olamaz, eşini aldatır.

AYLAKLAR ÖZETİ:

Şükrü Paşa padişahın eczacı başıdır. Üç kez evlenmiş ancak eşleri ve kızları ölmüş sadece hayatta Leman kalmıştır. Leman hanım ise iki kez evlenmiştir. Pakize ve Mürşide adlı iki kızı vardır. Kendisi asalet, şenlik, gösteriş düşkünü bir kadın olarak evi de kendisi yönetir. Davut Bey ile evlidir. Mürşide ise evde kalmış, dengesiz bir kadındır. Oturdukları üç katlı köşke daha sonra Davut Bey’in işsiz arkadaşı Dündar Bey, Pakize Hanım’ın kocası Galip ile oğlu Muammer de eve alınacaktır. Köşkte oturanların genelinin işi yoktur. Köşkün geleceği için kızı Pakize’yi zengin biri ile evlendirmek isteyen Leman Hanım, onu bir madencinin oğlu Galip ile evlendirir ama madencinin ölümünden sonra geriye bir şey bırakmaz. Pakize oğlu Muammer’i doğururken ölür. Muammer’i ise Leman Hanım titizlikle yetiştirir. Hukuk okuyan Muammer sık sık da meyhaneye gider, hayatın boş olduğunu düşünür. Galip’in teyze kızı Nesime de kocasını bırakıp başka bir adamla gönül ilişkisi yaşar ve sonra bu köşke gelir. Hazır iyici ve aylak yaşayan köşk sakinleri yüzünden borçlar ödenemeyecek hale gelince köşk satılır ve Leman Hanım’a inme iner, Leman Hanım sonra da ölür.


Eser özetlerini mobil uygulamamızdan takip etmek istiyorsanız lütfen uygulamamızı cep telefonlarınıza indiriniz.


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up