Aylak Adam Roman Özeti | Yusuf Atılgan 

  • 26 Şubat 2019
  • 67 kez görüntülendi.
Aylak Adam Roman Özeti | Yusuf Atılgan 

Aylak Adam Roman Özeti | Yusuf Atılgan 

Romanımızın kahramanı C. ‘ dir. İşsiz , çalışmayan bir adamdır. Kahramanımız C.’nin bir yılını yani dört mevsimini anlatır  bu yüzden kitapta dört bölümden oluşmaktadır. Yusuf Atılgan eserinde yabancılaşma ve bundan doğal olarak doğan sonucu yalnızlık temasını işlemiştir.

TÜRÜ : Roman

YAZAR: Yusuf Atılgan

ÖNEMİ: Yusuf Atılgan’ın ilk roman eseridir. Türk edebiyatına Aylak Adam eseri ile önemli bir giriş yapmıştır. Yazarımız Yusuf Atılgan köyde yaşamasına rağmen şehir hayatını böylesine anlatması o dönemin de tepkilerine neden olmuştur.

KONUSU:  C.’nin annesi ve babası vefat ettiği için teyzesi büyütmüştür .Yazarımız Yusuf Atılgan da buna istinaden C.’nin hayatındaki aşk arayışını , hayatının kadınını bulma macerasını detaylı olarak ele almıştır. C. aslında annesizliğin de eksiklik duygusunu hayatında ki kadınlarda aramaktadır.

ŞAHIS KADROSU:

C. : İşsiz , ailesinden kalan miras ile geçinen , hayatının aşkını arayan eserin kahramanıdır.

Ayşe  : C.’nin ikinci sevgilisidir. Ressam ve donanımlı olan Ayşe ile olaylı bir ilişkisi vardır.

Güler  : C.’nin üniversite öğrencisi , yalın , süssüz bir kızdır , ilk sevgilisidir.

Sadık : C.’nin boş  zamanını yanında öldürdüğü arkadaşıdır.

Aylak Adam Roman Özeti

C. ailesinden miras kalan kira gelirleri ile geçinen çalışmayan işsiz bir bireydir. Hayatının aşkını bulmaya çalışır. Üniversiteli kız Güler ile tanışır . Güler sade ve süssüz olduğu için Güler’de aradığı şeyi bulamaz. Bir duygu eksikliği yaşar. Bir gün gittiği pansiyonda Ayşe ile tanışan C. Ayşe’de aradığı mutluluğu aşkı bulduğunu düşünür. Bir gün Ayşe’yi bir adamla konuşurken görür ve hiç bir şey demeden pansiyondan gider. Halbuki Ayşe’nin arkadaşıdır. C. bunu yanlış anlar. İlerleyen zamanda Ayşe ile tekrar sevgili olur fakat Ayşe de C de birbirinde aradığı duyguda bir boşluk hisseder ve yine ayrılırlar. C bir gün aylak aylak dışarıyı izlerken mavi yağmurluklu bir kız görür ve hayatının aşkı olduğunu düşünür. O anda mavi yağmurluklu kızın arkasından koşar,  kız otobüse bindiği için yetişemez. C’de kıza yetişmek için koşarken arabanın altında kalır ve ölüm tehlikesi geçirir. Hayatı boyunca aradığı aşkı bir an için bulmuş ve kaybetmiştir. Bir daha da o aşkı bulamaz. C için her şey bitmiştir.

Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up