Ayaşlı ile Kiracıları Roman Özeti – Memduh Şevket Esendal

  • 18 Mart 2018
  • 992 kez görüntülendi.
Ayaşlı ile Kiracıları Roman Özeti – Memduh Şevket Esendal

Ayaşlı ile Kiracıları Roman Özeti

Ayaşlı ve Kiracıları romanı Memduh Şevket Esendal tarafından kaleme alınan bir eserdir. Yazar, büyük bir apartmanda tuttuğu dairenin dokuz odasını isteyenlere kiraya veren Ayaşlı İbrahim Efendi karakteri vasıtasıyla siyasi eleştirilerini korkusuzca yapmaktadır bu romanda. Bu odalarda oturan insanları anlatarak aslında bize Cumhuriyet’in ilk yıllarındaki Ankara’dan toplumsal bir kesit sunuyor. Bir Anadolu hikayesi diyebiliriz buna. Dönemin alt tabakasından insanlarla orta sınıfa mensup insanların günlük meşgaleleri anlatılıyor bu romanda. Ankara günümüzün siyasi merkezi olmasından dolayı, yazar siyasi bir eleştiri de getirmiştir aslında bu kiracıları vasıtasıyla. Geçmişimize ışık olması adına bu eserin okunmasının önemli olduğunu düşünüyoruz.

ROMAN: AYAŞLI ile KİRACILARI

YAZAR: MEMDUH ŞEVKET ESENDAL

TÜRÜ: Sosyal roman

ÖNEMİ: Türkiye’nin çeşitli katmanlarından gelmiş insanların aynı ortamda anlatılıp bir Türkiye fotoğrafının ortaya konulması açısından önemlidir.

KONUSU: Dokuz odalı bir apartman dairesini kiraya veren bir adam ile bu odalarda oturan insanların birbirleriyle ilişkileri anlatılmıştır.

ŞAHIS KADROSU:

Ayaşlı İbrahim Efendi: Dokuz odalı apartman dairesini kiraya vererek para kazanan ve çok çeşitli karışık işlere bulaşmış bir şahıstır.

İhtiyar Şefik Bey, Buharalı Abdülkerim, İffet Hanım, Faika, Şoför Fuat, Turan Hanım, Haki Bey ise apartmanda kalan ve hepsi farklı yönleri ile okuyucu ile buluşan kiracılardır.

ÖZET:

Ayaşlı olarak bilinen İbrahim adlı şahıs bazıları karanlık olmak üzere çok çeşitli işler yapmıştır. Son olarak bir apartman dairesi alır ve dokuz odasını kiraya vererek geçimini sağlamaya çalışır. Dairesinde oturan şahıslar Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelmiş kişilerdir. Küçük bir Türkiye fotoğrafı gibi olan romanda bu kişilerin ilişkileri romanın sonuna dek anlatılır. Romanın sonlarına doğru herkes Ayaşlının öldüğüne şahit olur.

 


Popüler Aramalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll Up